Проф. Дирк Шадендорф от Манхаймския университет, заедно със своите сътрудници, изпитали нов метод по имунотерапия, разработен съвместно с швейцарски учени. Лекарите наблюдавали 16 пациенти, страдащи от злокачествен меланом. Нито операцията, нито химиотерапията, нито радиационното облъчване успели да спрат рапространението на агресивния тумор и образуването на метастази. Т.е. – никаква надежда за Оздравяване. И изведнъж новата методика сработила: при четири от тези „безнадеждни“ пациенти туморът и метастазите намалели частично, а при двама съвсем изчезнали. Тогава веднага предоставили на лабораторията на проф. Шадендорф съвсем ново оборудване, онкологична лаборатория и няколко болнични легла в Манхаймската клиника за лечение на болни от рак на кожата. Изследванията се провеждали на доброволци не само с меланом, но и с прогресиращ лимфом на кожата и плоскоклетъчен рак в напреднал стадий.
Били изпитани десетки експериментални лечебни методи, като принципът бил един – да се помогне на имунната система на болния да се бори активно с раковите клетки. За целта тези имунни клетки били предварително обработвани с антигени от туморни клетки. Т.е. провеждало се нещо като тренировка на кпетките-защитници. Без да се впускаме в подробности, ще кажем/ че „тренираните“ имунни клетки се вливали в лимфните възли на болния, а лимфните съдове ги разнасяли по целия организъм, привличайки и други клетки-защитници. Получавало се нещо като ваксинация.
Докторът по биология Моника Керн смята, че е необходимо преди всичко да се намери отговор на въпроса защо меланомните клетки не се поддават на лечение с лекарствата, използвани при рак. Тя открила, че в тези меланомни клетки има гени, които им позволяват да се съпротивляват на лекарствата. Учените се надяват това съпротивление да се потисне с помощта на медикаменти или генна терапия. Затова те изследват по-нататъшните възможности за активизация на имунната система на пациента. Колкото по-лесно се разпознаят раковите клетки в организма, толкова по-бързо ще бъдат унищожени.
ВНИМАНИЕ!
Надежда има. Лекарите смятат, че освен всичко друго, заболяването от меланом е свързано и с хормоналните нарушения, които възникват при преместване на хората в други климатични зони – особено от северните в южните.
Сега в клиничната съвместна лаборатория се лекуват около 500 болни. Първо прилагат класически метод и ако не помогне – ги приемат в клиниката. Още не е ясно дали „ваксината“ против рак на кожата ще се прилага по-широко в болниците. Първо трябва да се получат отговори на много въпроси като първият от тях е: защо лечението действа на едни пациенти, а на други не?
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Д-р Майкъл: Нашата ваксина успешно лекува рак за 28 дни