Здравейте, кошмарите може ли да показват за проблеми със здравето? Какво е мнението на официалната медицина по този въпрос?
Нина Павлова – Хасково
Истинската ни собственост, която никой и никога не може да ни отнеме, за всеки от нас не е толкова много. Спомени, страсти, любов и кошмари. Това е всъщност цялото ни имущество. Практикуващите психолози отдавна са забелязали: почти всеки човек си има свой собствен кошмар. Той идва изведнъж, неочаквано, понякога служи като предвестник на сериозно заболяване или за някаква надвиснала опасност за живота ни. А в повечето случаи това, което ни плаши до смърт в съня ни, не ни вълнува никак в реалния ни живот – дори ни разсмива. Един много сериозен възрастен мъж например в личните си кошмари сънува, че пада от луната. Пада, пада, пада и осъзнава, че никога няма да падне, а ще продължи да лети надолу завинаги.
Моя приятелка, уважаван служител в университет, в личните си кошмари засяда в асансьор.В обикновения живот тя знае, че техникът ще дойде и най-много след около половин час ще я освободи от принудителния затвор, нито един човек не е останал в асансьора до дълбоката си старост но в кошмарите си всеки път тя изпитва Смъртен ужас.
Друг често срещан в разказите кошмар: падат два камъка, единият – милиарди километри в диаметър, а вторият – един милиметър в диаметър. Но човекът, който сънува този екзотичен кошмар, е завладян от вцепеняващ страх, породен единствено от разликата в техните размери.
Специалистите по съня казват: нощните страхове (от типа на сънища за фашисти, крадци, любовници на съпруга и диви животни) ни посещават в бързата фаза на съня, когато в действителност човек може да сънува, помнят се добре и не причиняват смущения във вегетативната система на човека. Събуждаме се, махаме с ръка и тичаме по задачи. Но кошмарите, които сънуваме в дълбоката фаза на съня, когато по принцип |не трябва въобще да сънуваме, разстройват нервната ни система: изхвърля се голяма доза адреналин, ускорява се сърдечната дейност, появяват се проблеми с дишането, облива ни студена пот.
ВНИМАНИЕ!
- Съществува версия, че по време на кошмар човек се сблъсква с принципно съвсем нов вид информация, получена от подсъзнанието – във вид на нещо неизвестно, непознато и затова страшно.
- Появата на личния кошмар винаги е свързана с някои отрицателни емоции: преживян стрес, проблеми в личния живот, на работното място.
Също така кошмарите може да са предизвикани от неизвестни за нас причини:
- Приближаващо заболяване (организмът ни е вече болен, просто не са се проявили все още външните симптоми).
- Невидима с просто око, но регистрирана от подсъзнанието промяна в поведението на другите.
- Настъпването на неприятни промени, произтичащи логично от настоящи събития (ние все още не сме ги разбрали, но подсъзнанието ни вече реагира).
- Тежка депресия, която приемаме за обикновена умора.
Така че отдавна е време да се отнесете към собствените си кошмари като към един загрижен приятел, който ви предупреждава за някаква надвиснала над вас опасност. Още повече, че този ваш личен (приятел никога няма да ви предаде. Ако случайно ви измами – това винаги ще е за по-добро.
За www.lekuva.net, в-к „Доктор”
Ако страдате от проблеми със съня и имате болки в гърба, раменете и врата – възглавницата BIOMAGNETIC POWER Е ВАШЕТО РЕШЕНИЕ! Поръчайте тук и вижте повече информация на www.facebook.com/Биомагнитна възглавница
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Кои са най-често срещаните видове депресия | Лекува нет