Ранното поставяне на диагнозата е от изключително значение за състоянието на пациента. При глаукома навременното откриване на повишеното вътреочно налягане предотвратява значителната загуба на периферното зрение и атрофията на папилата на зрителния нерв. Най-често за доказване на глаукома са необходими следните изследвания:
- Проверка на зрителната острота.
- Периметрия.
- Гониоскопия – метод, който позволява да се Визуализира ъгълът, през който става оттичането на вътреочната течност и се установява дали има някакви изменения в него. Често при този вид изследване се откриват сраствания между ириса и задната повърхност на роговицата. Това затруднява дренирането на вътреочната течност и помага за развитието на глаукомата.
- Тонометрия – метод, който индиректно измерва вътре- очното налягане. В здрави очи то не надвишава 16-18 мм, като има незначителни денонощни колебания. При отделните хора може да има известни отклонения от тази норма, без това да е проява на глаукома. Ето защо за горна граница се приема 20-22 мм, а над тази стойност има вероятност за наличието на глаукома.
ВНИМАНИЕ!
Обективното изследваме на вътре- очното налягане става е помощта на специални апарати, наречени тонометри, които точно определят нивото му. Не бива да се забравя, че съществуват форми на глаукома, протичащи с нормално вътреочно налягане, т.е. в тези случаи това изследване няма да е информативно, даже понякога може да затрудни диагнозата.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!