Зравейте, имам поставена диагноза ревматична полимиалгия с гигантоклетъчен артерит. На 54 години съм и досега никога не съм боледувал. Четри месеца поддържах температура 83 градуса, имах виене на свят, слабост, нямах апетит, изпотявах се постоянно. На четвъртия месец реших да постъпя в болница. Направиха ми куп изследвания и ми поставиха диагноза. Може ли да ми се помогне? Какво представлява това мое заболяване и има ли някакъв шанс?
Димо Цветанов – София
Миалгия означава мускулна болка, а представката „поли“ – много, тоест самото име на това странно заболяване представлява описание на симптомите му. Двете болести представляват едно заболяване с различни прояви. Пациентите обикновено са на възраст над 50 години, а под тази възрастова граница болестта се среща изключително рядко.
Ревматичната полимиалгия се диагностицира по симптомите и чрез изследване. Болните се оплакват от силни мускулни болки, придружени от схващане, лесна умора, непостоянна леко повишена температура й загуба на тегло. Най-често срещаните симптоми са болки в раменните и тазобедрените стави, трудно повдигане на ръцете над раменете, дискомфорт в коленете и китките. Възможно е да се появи и анемия. Жените страдат 3 пъти по-често от мъжете. Мускулното схващане се усилва при ходене и след продължително седене. Най-важното при тази болест е, че често се придружава от много по-опасно състояние, наречено гигантоклетъчен артерит.
Полимиалгията обикновено започва внезапно, след прекарано грипно заболяване и протича с умерена температура, общо неразположение и загуба на апетит. Болните имат усещането за истинска мускулна слабост и атрофия, но всъщност налице е само схващане, което увеличава многократно болката. Това се доказва от провеждането на изследвания – биопсията не показва изменения в мускулната тъкан.
ФАКТ!
Около 40% от балните с полимиалгия развиват обструктивна (запушваща) артериална болест, известна като гигантоклетъчен артерит. Полимиалгията е особено опасно състояние, защото носи риск от внезапно ослепяване, когато е засегната и възпалена очната артерия. Разбира се, усложненията се появяват след няколко седмици или месеци при различни локални симптоми, които трябва да се имат предвид от болните: кратки периоди от загуба на зрение, раздвоено виждане, главоболие и болки при дъвчене. Главоболието постепенно се усилва, локализирано е в областта на слепоочията и се появява предимно през нощта. Болките, свързани със заболяването, се повлияват добре и доста бързо от ниски дози стероидни препарати. След постигане на желания ефект лечението постепенно се спира.
Гигантоклетъчният артерит засяга средни и големи артерии – слепоочната артерия се засяга най-често. Тя не е от жизненоважно значение за организма и може да бъде отстранена с операция.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!