Вирусите на парагрипа от тип 1,2 и 3 са широко разпространени и предизвикват заболяе- мост по всяко време на годината, тип 4 се проявява само в САЩ.
Парагрипът за разлика от грипа не предизвиква големи епидемични огнища. Грипната епидемия се развива остро, тъй като инкубационният период при грипа е кратък -12 до 24 часа.
При парагрипа е от 3 до 6 дни и болестта се развива бавно.
Парагрипът започва постепенно и до 2-3 дни симптомите достигат максимална изразеност. По време на боледуването температурата на тялото си остава не много висока – до 38 градуса и по принцип се нормализира към 3-ия до 5-ия ден от болестта.
При парагрип не се на блюдават болки в очните ябълки, нито мускулни болки, нито хиперхидроза – повишено отделяне на пот. А симптомите на общата интоксикация са изразени слабо.
Вследствие възпалителните изменения в лигавиците на дихателните пътища болният може да развие ринит, фарингит или ларингит. Най-изразени са възпалителните изменения в гръкляна, особено при децата, при които може да се развие клинична картинана лъжлив круп – вирусна инфекция на дихателните пътища.
При парагрип много по-рядко възникват усложнения като пневмония, отколкото при грип.
Диагнозата се поставя чрез имунофлуоресциращ метод. Лечението е същото както при грипа, споделят специалистите от в-к „Доктор”.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!