Две популярни и ефективни диети имат подозрително много опасни странични ефекти
В последния брой на научното списание „Cell“, диетата с високо съдържание на мазнини е обвинена в насърчаване развитието на рак на дебелото черво и ускоряване на опасните последствия, които има това заболяване. И растежът на такива тумори при младите хора е свързан с популярността на такива диети.
Трептенето на сърцето
А диетите с ниско съдържание на въглехидрати, според китайските лекари, увеличават риска от сърдечни заболявания. За много хора това сериозно разстройство на сърдечния ритъм е известно като предсърдно мъждене. То може да доведе до сърдечна недостатъчност и дори до спиране на сърдечната дейност и инсулт – образуват се кръвни съсиреци в сърцето, които “стрелят” в съдовете на мозъка и ги блокират.
Въз основа на дълго, продължило 20 години, наблюдение на 14 хиляди души, които практикуват диетата, е установено, че рискът от такива усложнения е с 18% по-висок при тези, които предпочитат диети с ниско съдържание на въглехидрати. Има много такива, те са популярни и, както изглежда диетични хранителни режими. Те са ефективни за бърза загуба на тегло, но крият не по-малко опасности за здравето. такива са Диетата от Кремъл, високопротеиновите диети, президентската диета, диетата на д-р Аткинс, кето диетата, палео-диетата (диета от каменната ера), шведската диета – всички тези диети са с ниско съдържание на въглехидрати. В някои, за чувство на ситост, количеството протеин се увеличава, в други – повечко са мазнините, но във всички въглехидратите са значително ограничени. В крайна сметка, за намаляване на мазнините в тялото е много по-важно да се намали консумацията на въглехидрати, а не на мазнини. Защо тази храна често провокира развитието на предсърдно мъждене?
„За да се отговори на този въпрос със сигурност, са необходими допълнителни изследвания, но може би това е свързано с кетонните тела“, обяснява ендокринологът Вадим Крилов . – Техният брой нараства с разграждането на мазнините и те са токсични за мозъка. Включително, те могат да нарушат проводимостта на нервите и провеждането на електрически сигнали до сърцето. А това може да доведе до предсърдно мъждене.
Мазна диета
Сега кетодиетата е много популярна сред биохитарите, – продължава Вадим Крилов. – Тя се основава на консумацията на големи количества мазнини и рязко ограничаване на въглехидратите. В резултат на това тялото поддържа високо съдържание на кетонни тела, които се използват като източник на енергия. Преди това такава диета се използва при лечението на аутизъм и епилепсия. Но тя има и много странични ефекти. Онзи ден преглеждах един млад мъж, който е бил на такава диета в продължение на 2 месеца. В резултат на това общият му холестерол се оказа повече от 2 пъти по-висок от нормалния – 12 mmol/l, а добрият холестерол с висока плътност е спаднал до 0,5. Това е бедствие! Какво ще се случи със съдовете на този млад човек, ако той продължи да се храни по този начин? За съжаление, повишеният холестерол е типичен страничен ефект на кето диетите.
Така наречените високо-протеинови диети също са много популярни
Те са с ниско съдържание на въглехидрати, умерено съдържание на мазнини и високо съдържание на протеини. Не са безопасни, защото протеините се разпадат до урея и се отделят чрез бъбреците. Това повишено натоварване, продължаващо дълго време, може сериозно да увреди бъбреците. Особено опасно е при първоначалните прояви на бъбречна недостатъчност, протичаща прикрито.
Диетата с ниско съдържание на мазнини може да доведе до много проблеми
Мазнините са много важни за състоянието на нашата кожа, косата, хормоните, включително половите хормони. Следователно, при жени с липса на мастна тъкан в организма се наблюдава безплодие. Плюс това, много биоактивни вещества и важни витамини като А, D, Е и К са разтворими в мазнини. Следователно, когато продуктите са обезмаслени, тези витамини не се абсорбират, а дефицитът им се развива.
Еднокомпонентните диети (моно-диетите), базирани на един продукт (кефир, кисело мляко, ябълка и др.) или на една група продукти (зеленчуци), не съдържат достатъчно вещества, от които се нуждаем. Те имат малко калории, така че често е трудно да се понасят – развива се слабост. След такова въздържание човек често започва да преяжда и да си връща повече тегло, отколкото преди диетата. Същото се случва и след интервалния глад. Съществуват различни схеми за такова хранене, но обикновено се гладува 1-2 пъти в рамките на 7-10 дни за по 12-36 часа. В 99% от случаите теглото се връща след това. Не бих го препоръчал на всички. Като цяло, преди да решите да спазвате диета, трябва да се консултирате със специалист и да преминете някои тестове и изследвания. Например, при кетодиетите е особено важно да се провери холестерола, а при диетите с високо съдържание на протеин – състоянието на бъбреците.“
Източник: aif.ru
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!