Уплътняване на тъканите на дланната повърхност на ръката, което причинява притегляне на пръстите към дланта.
Палмарната фасция представлява слой от влакнеста тъкан в дланта. Тази тъкан е свързана с кожата над нея и с мускулните сухожилия, преминаващи под нея. Контрактура на Дюпюитрен се развива, когато настъпи уплътняване на фасцията, в резултат на което тя се свива и постепенно придърпва един или няколко от пръстите към дланта.
В резултат на това при по-тежките случаи пръстите изобщо не могат да бъдат изправени. Често биват засегнати и двете ръце, а понякога и стъпалата на краката. Състоянието засяга по-често мъже и се среща предимно сред хората над 50-годишна възраст.
Кои са причините?
Точната причина е неизвестна, но тъй като около 70% от засегнатите имат кръвни роднини със същата деформация, вероятно има генетични фактори за развитието му. То е най-често срещано сред населението на Северна Европа и скандинавските страни. Контрактурата на Дюпюитрен често се наблюдава и при състояния като захарен диабет, епилепсия и алкохолизъм.
Предполага се, че в някои от случаите хронична травма на дланта, например при физически труд или продължителна работа с уреди като пневматичен чук, може да бъде фактор за развитието на състоянието, въпреки че няма категорични доказателства за това.
Какви са симптомите?
Обикновено контрактурата на Дюпюитрен се развива бавно и постепенно. Ранните симптоми включват поява на малки неболезнени бучки по повърхността на дланта, уплътняване в тази част на ръката и образуване на кожна гънка. В много от случаите симптомите остават леки, но при напредване на състоянието изправянето на пръстите се затруднява и хващането на предмети може да се превърне в проблем.
Какви са възможностите за лечение?
При леките случаи не се назначава лечение; достатъчно е пациентът да е под лекарско наблюдение. Често състоянието се развива много бавно и никога не стига до степен, която да причини проблеми.
Ако пръстите са трайно свити и е засегната функцията на ръката, се предприема оперативно лечение за премахване на част от уплътнената фасция. Това е продължителна процедура, тъй като уплътнената тъкан трябва да бъде внимателно отстранена, без да се увредят малките нерви на дланта. След операцията деформацията понякога се развива отново.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!