Хронично високите нива на кръвна захар причиняват възпаление в мозък
Всички знаем, че прекаленото количество захар оказва пагубно влияние не само върху талията ни, а и върху сърцето.
Изследвания обаче показват, че прекаленият прием на захар оказва пагубно влияние и върху мозъка.
Този продукт създава порочен кръг от интензивен глад. Консумирайки продукти, съдържащи захар, човек активира вкусовите рецептори на езика, а след това се изпращат сигнали до мозъка, причиняващи прилив на хормони като допамина, които ни карат да се чувстваме добре.
Неврологът Никол Авена обаче посочва, че прекомерното количество загуба води до жажда и загуба на контрол.
Оказва се, че захарта действа пагубно и върху паметта и способността ни за възприятие.
Прекалено големите количества фруктоза водят до увреждане на синаптичната мозъчна активност, което означава, че комуникацията между мозъчните клетки е сериозно забавена.
Освен това прекомерната консумация на захар и различни видове сладки изкушения води до развитие на резистентност към инсулина – хормон, регулиращ функцията на мозъчните клетки и нивата на кръвната захар в организма.
Захарта може да причини депресия или тревожност, както и появата на раздразнителност или променливо настроение, умора, мозъчна мъгла и др.
Изяждането на една поничка например увеличава нивата на кръвна захар, а когато тя започне да се понижава, може да се развие чувство на тревожност или пък депресия.
Хронично високите нива на кръвна захар причиняват възпаление в мозъка, за което се счита, че е сред основните причини за тежки форми на депресия, пише lechenie.bg.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!