Ето какво е добре да знаете за ваксината срещу херпес зостер
Херпес зостер представлява кожно заболяване, което се появява при повечето пациенти под формата на мехури. Освен като херпес зостер, заболяването е познато и като зостер.
Характерният обрив се появява както по лицето, така и по тялото, като остава за период от 2 до 4 седмици. Често мехурите предизвикат остра болка, главоболие, треска, втрисания и проблеми със стомаха. В редки случаи заболяването води след себе си пневмония, проблеми със слуха, слепота или възпаление на мозъка.
Важно е да се има предвид, че вирусът, който причинява варицела и херпес зостер, е един и същ. Именно поради това херпесът се появява само при хора, които са били заразени с варицела, и в много редки случаи – след поставяне на ваксина срещу варицела.
Специалистите обръщат внимание на това, че при много пациенти, които са развили херпес зостер, инфекцията е била в организма им в латентна форма за продължителен период от време. В рисковата група по отношение на заболяването попадат пациенти над 50-годишна възраст, както и такива, при които защитните сили на имунната система са силно компроментирани.
Ваксината срещу херпес зостер, приложението на която разглежда настоящата статия, е разработена през 2006 година. Продуктът е преминал през серия от клинични изследвания, които са показали, че рискът от развитието на заразата намалява с 50% след ваксиниране. Освен това, при пациенти, които вече са се заразили, медикаментът значително намалява болката и неразположенията.
Кой трябва да се ваксинира?
Няколко са случаите, в които специалистите изрично НЕ препоръчват ваксинация срещу херпес зостер. Ето ги и тях:
– при пациенти, които са с доказана алергия към някоя от съставните части на ваксината;
– при пациенти, които са преминали през курс на лечение на раково заболяване като химиотерапия или лъчетерапия;
– при жени, които са или се съмняват, че може да са бременни;
– при развитието на остро заболяване.
Какъв е рискът?
Както при редица други ваксини, така и при поставянето на ваксина срещу херпес зостер съществува риск. На първо място се посочва опасността от развитието на алергична реакция към ваксината. По-рядко срещани последици са почервеняването на кожата, подуването и раздразнението. Един на всеки 70 ваксинирани може да почувства главоболие или отпадналост.
Какво се прави в случай на сериозна реакция?
Ако сте си поставили ваксина против херпес зостер, бъдете внимателни към настъпващи промени в здравословното си състояние като треска или промени в поведението или каквито и да било други нетипични състояния. Като остра реакция към ваксината се посочват подуването на устните и гърлото, затруднено дишане и преглъщане, проблеми с ориентацията, учестен пулс или замаяност. Симптомите могат да се появяват както непосредствено след поставяне на инжекцията, така и няколко часа по-късно.
В случай, че индикирате форма на остра реакция към ваксината, задължително потърсете лекарска помощ.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!