Отрицателните емоции могат да бъдат описани като всяко чувство, което ви кара да бъдете нещастен и тъжен.
Това са омраза, гняв, ревност и тъга. И все пак, в правилния контекст, тези чувства са напълно естествени. Отрицателните емоции могат да забавят нашия ентусиазъм за живот, в зависимост от това колко време можем да ги усещаме и начина, по който сме избрали да ги изразим.
Негативните емоции могат да спрат рационалното ни мислене и поведение, от което да не можем да виждаме ситуациите в истинската им перспектива. Когато това се случи, ние сме склонни да виждаме само това, което ние искаме да видим и не забравяме само това, което искаме да си спомняме. Това само удължава гнева или скръбта и не ни позволява да се наслаждаваме на живота. Колкото по-дълго продължава това, толкова по-сложен проблемът става. Неподходящото справяне с отрицателните емоции също може да бъде вредно – например, изразявайки гнева с насилие.
Емоциите са сложни реакции
Емоциите са психологически (това, което мислим) и биологични (това, което чувстваме). Нашият мозък реагира на нашите мисли чрез освобождаване на хормони и химикали, които ни изпращат в състояние на възбуда. Всички емоции идват по този начин, независимо дали са положителни или отрицателни. Това е сложен процес и често не разполагаме с необходимите умения, за да се справим с негативните чувства.
Как да се справим с негативните емоции?
Има няколко стратегии за справяне с негативните емоции. Те включват:
Махнете лошите мисли от главата си! Веднага си намерете занимание, което да отклони вниманието ви от тях – излезте на разходка, започнете да правите упражнения или масажи, вземете в ръцете си парцала за пода и го измийте внимателно.
Опитайте се да бъдете разумни и приемете, че лошите чувства са понякога неизбежни.
Намерете си приятно занимание, включително разходка по магазините или гледайте любим филм, решавайте кръстословици, ребуси, судоку и др.
И запомнете – в правилния контекст, отрицателните емоции като гняв, тъга или ревност са напълно нормални.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!