Организмът на човешкия зародиш съдържа до 97% вода. При раждането това количество до известна степен намалява (до 75-80%) и още в първите месеци от живота се приближава до обичайната норма (65-70%).
Характерни за ранната детска възраст са неустойчивостта и напрегнатостта на водната обмяна, което се определя от интензивния растеж на детето и незрялостта на ендокринната и нервната регулация на водната обмяна.
Денонощната потребност от вода при детето (през първата година от живота) е 100-150 мл на килограм тегло, което е почти 3 пъти повече, отколкото при възрастния човек. При естествено хранене детето получава необходимото количество вода с майчината кърма; при изкуствено хранене се изисква повече вода и тя трябва да се въвежда допълнително в детския организъм.
В ранна детска възраст водата се извежда основно през кожата и белите дробове. Процесите на пикочоотделянето все още са слабо развити. Пълното съзряване на бъбреците настъпва едва към втората година от живота. Количеството урина, отделено за едно денонощие мри децата в ранна възраст, е равно приблизително на 7% от теглото им. Останалото количество вода се отделя от организма чрез дишането и кожното изпарение При висока температура и често дишане количеството изгубена вода може да достигне високи стойности и тогава детето е заплашено от обезводняване. Това не бива да се допуска и за предовратяването му на детето следва периодично да се дава по майко вода, тъй като процесът на обезводняване при децата протича много тежко поради несъвършената регулация па обмяната. Синдромът на обезводняване при децата обикновено е съпроводен от повръщане, диария, рязко покачване на температурата (токсичен синдром).
При патологично задържане на вода в организма, се появява така нареченият отечен синдром, който по-често е наблюдава при деца на по-голяма възраст с ревматизъм, болести па кръвообращението, черния дроб и бъбреците.
„УРОГАРД” С УНИКАЛЕН ЕФЕКТ 2 В 1 ПРИ БОЛНИ БЪБРЕЦИ И ЦИСТИТИ
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!