При по-сериозни нарушения на съня обикновено се прилагат ултразвук и електроенцефалограма.
По-специфично изследване е полисомнографията, която позволява да се получи пълна оценка на структурата на детския сън. Изследването се провежда в болнични условия, като родителите придружават детето по време на престоя му там за една нощ. Вечерта на главичката и тялото на детето се поставят датчици, които не ограничават движенията и по никакъв начин не пречат на съня – детето спи, а компютърът съхранява информация за неговото състояние.
Правилният режим е залог за добрия сън. Малкото дете съвсем не разбира колко е часът и с какво е свързано това. То не знае, че вече е 8 вечерта, но познатият сигнал на „Лека нощ, деца“, звукът от водата, която пълни ваничката му, и приглушената светлина след вечерната баня са сигурен и ясен за него сигнал: време е за сън. Важно: режимът на сън е силно свързан повече с времето на събуждане на детето, а не толкова с времето на лягане. Ако днес то заспи към 8, а вчера е заспало към 11 вечерта, и в двата случая го събудете в обичайното време – например към 8 сутринта.
Понякога новородените бъркат деня с нощта. Това е нормално поведение за тях, преди да се ориентират. Случва се навикът на майката в късната бременност да си ляга късно да се предаде и на детето и то да продължи да спазва този странен режим, с който е свикнало в утробата. Обикновено към 4-месечна възраст кърмачетата започват да различават светлата от тъмната част на денонощието.
Понякога децата скърцат със зъби в съня си. Това не е свързано с хелминти, както често си мислим, а става дума за заболяване, което се нарича бруксизъм (скърцане със зъби). Причината може да е пародонтит, неправилна захапка или анатомични особености на долната челюст. В такъв случай е добре да се обърнете към зъболекар.
ВИТАМИНИ С ПЧЕЛНО МЛЕЧИЦЕ
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!