Има специалисти, които твърдят, че на 40 години настъпва крайният срок за забременяване. В действителност обаче все повече жени стават майки след тази възраст. На каква цена? Какво е различното?
Всяка година има немалко случаи, в които жени на възраст да бъдат вече баби, раждат деца. До широката публика стигат главно имената на звездите, които го правят, но те далеч не са единствените. Всичко това стана възможно, благодарение на контрацептивите, които забавят датата на първата бременност, и на новите медицински методи за подпомагане на зачеването. Постепенно жените възприеха идеята, че няма нищо противоестествено в това да станат майки на 35-40 години, когато имат желание да направят пауза след следването и професионалните занимания или да закрепят един втори брак с ново бебе. Този обществен феномен тревожи гинеколозите, които все пак не разполагат с магическа пръчка, за да решат стопроцентово всички неизбежни проблеми, свързани с по-късните бременности. Статистиките говорят достатъчно убедително: на 30 години 93% от жените, които искат да забременеят, успяват да го постигнат, след 35 те са вече 85%, а след 40 – 65%. Иначе казано, на тази по-късна възраст 35% от жените не могат да осъществят мечтата си за дете, а тази цифра не е малка.
Какви са рисковете за бебето?
Вероятността от малформации не нараства с възрастта освен при синдрома на Даун. Но и там рискът е нулев, ако се направи тест чрез амниоцентеза (взимане и изследване на амниотична течност от утробата).
Така погледнато, при 25-годишните жени опасността да имат дете със синдрома на Даун може да се окаже по-голяма, защото те никога не се подлагат на това изследване. Останалите проблеми, които могат да се появят при плода, са свързани с патологии при майката. Високото кръвно налягане може да попречи на правилния растеж на бебето, а недиагностицираният диабет носи със себе си по-висок риск от аномалии.
Какви са рисковете за майката?
При късната бременност най-сериозният риск е повишеното артериално налягане. Известни затруднения има и в случаите, когато не е уточнено какви са били стойностите на кръвното налягане на жената преди забременяването. По-прецизни проучвания сочат, че тази патология засяга 10% от бременните над 35 години, но тези проценти нарастват до 40 и след 40 години. Артериалната хипертония преди забременяването може да усложни развитието на бременността.
В тясна връзка с артериалната хипертония е и повишената честота на прееклампсията. Тя се проявява с високо кръвно налягане, с белтък в урината и с отоци най-често по долните крайници. Създават се неблагоприятни условия, поради което плодът изостава в своето развитие. Редовното лабораторно и ехографско контролиране, регистрирането на сърдечната дейност на плода са гаранция за своевременното откриване на отклоненията и предприемане на необходимите мерки за майката и за плода. Диабетът на бременната, включително и появилият се във връзка с бременността, също създава проблеми, които трябва навреме да се обхванат и овладеят. Планирането на раждането при диабетичката и грижите за новороденото са твърде специфични и се обсъждат от екип от диабетолог, анастезиолог, неонатолог и при необходимост от други специалисти.
Сред останалите особености, които по-често съпровождат закъснялата първа бременност, са флебитът, белодробната емболия, образуването на фиброми, плацента превия (ниско разположена). Спецификата и усложненията мотивират акушер-гинеколозите много по-често да прибягват до цезарово сечение в интерес на бременната и бебето.
Изобщо бременност след 40 години означава пълен и редовен контрол на всички показатели. Това я различава съществено от бременността на 20 или 30 години, когато жената по принцип може да води напълно нормален живот, да работи и пътува при много по-леко медицинско наблюдение.
Как да увеличим шансовете за забременяване?
Жената над 40 години трябва да поддържа почти спортна форма, ако иска да забременее, защото с възрастта естествените й шансове намаляват. Ето и пет златни правила:
- Спиране на цигарите.
- Напълно ограничена консумация на алкохол.
- Прием на възможно най-малък брой и количества лекарства само при неизбежна потребност.
- Премахване на излишните килограми.
- Редовен спорт.
Как да се храни бременната жена? 8 златни правила
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!