Уважаеми читатели, не подминавайте тази информация, защото е тревожна и касае вашето здраве. Откриха мед у нас, който причинява рак
От репортаж по Нова ТВ научихме, че заради сигнали на граждани в Асоциация „Активни потребители“, за изследване в Центъра за биология на храните са били занесени проби от всички видове мед, който се предлага в големите търговски и хранителни вериги у нас.
Информацията е била потвърдена и от д-р Сергей Иванов за „Телеграф“.
В поне 10 от предлаганите марки мед са открити големи количества опасни вещества, които предизвикват рак.
Това вещество НЕ Е било набавено от работливите пчелички, а е причинено от алчните хора и търговци.
Затова винаги, когато ви представяме някоя рецепта за здраве с мед, напомняме да купувате от кооперативния пазар или от някой доказан производител, за да сте сигурни, че си купувате здраве, а не болест.
За какво точно става дума?
1. Натрупване на карцерогенното вещество хидро-ксиметил-фурфурол
Истинският мед трябва да се захароса от 2 до 3 месеца, след като е изваден от пчелния кошер. Това показва, че е истински.
Изключение прави акацевият мед, който остава течен, защото е богат на голямо количество фруктоза от цветовете на акацията.
Но захаросаният мед няма добър търговски вид. Затова търговците започват да го подгряват при висока температура (над 37 градуса по Целзий) и по този начин в него се образува опасното вещество хидро-ксиметил-фурфурол в големи количества.
Когато ядете такъв мед, вие внасяте карцерогенното вещество и се превръщане в онкоболен пациент.
Това се отнася и за домашни условия. НИКОГА не слагайте мед в микровълновата фурна, защото и вие ще предизвикате образуването на хидро-ксиметил-фурфурол.
У дома дръжте меда захаросан. Ако ви трябва течен мед, отделете нужното количество и го разтопете на водна баня при температура на водата максимум до 37 градуса. Над тази температура се образува хидро-ксиметил-фурфурол.
Когато мед престои няколко години, в него настъпват различни процеси. Част от фруктозата се разпада и се образува хидро-ксиметил-фурфурол в минимални количества, които не са опасни за здравето.
2. Добавяне на други съставки, за получаване на по-голямо количество продукция
Когато си купувате мед от търговци, това означава, че някой някъде е изкупил от производителите определено количество мед, с което е напълнил търговските буркани и им е поставил търговски етикет.
За да бъде увеличено количеството на меда, някъде по пътя на реализацията смесват естествения мед с гъст захарен сироп или глюкоза, за да увеличат обема.
Затова НЕ ТРЯБВА да си купувате мед от веригите или от магазините въобще.
3. Други разновидности на некачествен мед
Ако пчелите в кошера са били хранени с големи дози захар, готовият мед се получава прекалено светъл (със сламен цвят). Натрапчиво сладък е на вкус, а липсва характерният мирис на мед и на растения.
Най-светъл, но все пак с жълтав цвят е медът от акация.
Останалите са тъмни, по-тъмни, а най-тъмен – почти черен е мановият мед, в който има дребни мушички.
Ако ви кажат на пазара, че медът е от липа, полски или горски, а цветът е блед – НЕ КУПУВАЙТЕ.
Когато пуснете мед в чаша с вода и на дъното видите, че са се утаили някакви частици – медът е бил замърсен.
Ако подсладите с мед своя чай, кафе или прясно мляко и поставеният мед започне да се пени – не е напълно узрял.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Медът от рапицата е чисто бял. Медът най- бързо се захаросва когато е чист и пашата, посещавана от пчелите е от растения, имащи кръстовична форма на цветята. ( Лекциите на професорите Ф. Шкулев. Сонин и др. град Липецк, гр. Ръбинск, научно – изследователски институт по пчеларство).
защо на водна баня-на слънце го оставям и е готов
Захаросването изобщо не зависи само от продължителността на съхранение, а от вида на меда. Чистият билков мед никога няма да се захароса след няколко месеца, дори и година. Акацията седи и по две и повече години. Слънчогледовият мед се захаросва след няколко месеца, рапицата и репкото се захаросват почти веднага и т. н.
Подгряването наистина е съсипване на меда, и както се вижда – опасно за здравето.
Крайно време е българинът да се научи да купува мед направо от производителя,а не от големите вериги!