По начало фейсбук е територия на младите. Но ето че и по-възрастните са привлечени от този начин на общуване и днес са дори по-многобройни децата си в прочутата „мрежа“. Защо? Понякога от желание за шпионаж!
Искаш ли да бъдем приятели?
Кой би искал да отговори негативно на толкова хубав въпрос? Никой. Ако кажем „не“ или изобщо не отговорим, се чувстваме зле. А може би точно това е правилното решение в някои случаи.
Например, ако поканата идва от родителите. Възможно ли е такова приятелство? Не, защото ролите са предопределени и винаги ще останат роли на деца и родители. Поради това така нареченото приятелство във Фейсбук нерядко става инструмент на родителите да наглеждат децата си – техните връзки, техните шеги и закачки, стремежите им… Още по-лошото е, че по този начин се пречи на младите да развиват автономността си, те започват да се чувстват потиснати от родителския поглед, който вижда всичко, дори отдалече.
Сексуалният живот е строго личен въпрос
Родителите няма защо да са в течение на интимния живот на децата си. Особено когато те още са подрастващи и нещата са на „експериментална“ фаза. Това е периодът, в който те се изграждат, а основно условие за това е независимостта. Дори тийнейджърите да не афишират всичко във Фейсбук, възможно е то да стане достояние на родителите чрез реакциите на техните приятели. Това изтичане на информация нарушава правото на младите да представят или не някоя връзка пред фамилията.
Обратното също е вярно – децата нямат ни най-малка нужда да научават подробности за интимните вкусове на своите родители. А подобни данни могат лесно да „цъфнат“ в обмена по интернет.
Болестно любопитство
Някои родители не могат да живеят, без да знаят всичко за децата си. Често те живеят техния живот поради това, че са незадоволени от собствения си, и се сърдят, ако децата им не ги искат за „приятели“. В най-тежките случаи някои родители стигат до това да се регистрират с фалшива идентичност, за да се доберат до информация за децата си, което е равнозначно на тайно четене на интимния дневник на детето. За такива хора е препоръчително да потърсят нови начини на пълноценен живот.
Как да опазим личния си свят?
Не е препоръчително родите ли и деца да стават „приятели“ във Фейсбук. В същото време, ако имате 7253-ма приятели, вие вече нямате лична територия, независимо дали сред тях има или не роднини. Внимавайте каква общодостъпна информация давате. Ограничете интимните си споделяния в тесен кръг от избрани хора. На всички родители трябва да е ясно, че ако децата им не ги приемат за „приятели“, значи са нормално развити.
ЗА ЗДРАВЕТО НА ДЕЦАТА:
МУКОПЛАНТ / MUCOPLANT
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!