Лято е, времето е топло и кожата реагира, като отделя секрет. Това е потта – природен феномен, който невинаги приемаме добре, особено в социален план. Има много начини да овладеем изпотяването, но първо трябва да разберем същината му.
Защо се потим?
Всеки ден от потните жлези на човека се отделя около един литър секрет, а в горещите страни тази цифра стига до 10 литра. Количеството и съставът на отделената пот зависят от много фактори – конструкция и строеж на тялото, наследственост, душевното състояние на човека, температурата на околната среда, количеството изпита течност. Има различия и между отделните раси – азиатците, например, се изпотяват по-бързо от европейците.
Потните жлези, заедно с кожата и бъбреците, са основен орган за терморегулация на тялото – иначе казано, изпотяването позволява на организма да запази постоянна температурата си и така да си осигури оптимални условия за живот. Освен това чрез този процес от тялото се изхвърлят излишните соли и токсини.
Защо потта мирише?
Потта се произвежда от два типа потни жлези: Екринните жлези се намират навсякъде по кожата, но най-вече под мишниците, по дланите и ходилата, както и по челото. Те произвеждат пот, която няма миризма и се
състои главно от вода и сол.
Апокриннитежлези са разположени в слабините и под мишниците. Те отделят съвсем леко миризлива пот, която съдържа органични продукти – витамин С, антитела, урея, пикочна киселина, амоняк и млечна киселина. Тези жлези се появяват едва през пубертета, с което се обяснява защо потта на малките деца никога не мирише.
Що се отнася долошата миризма, тя се дължи основно на наличието на бактерии и гъбички по местата на по-обилно потене, които са влажни и топли и поради това представляват идеална среда за тяхното развитие.
Какво ни кара да се изпотяваме повече?
- Топлината и физическите усилия.
- Консумацията на алкохол, кафе и силни подправки (чесън, къри…).
- Силните емоции.
- Много заболявания – диабет, сърдечносъдовите заболявания, болестта на Паркинсон, някои видове отравяния, смущения на щитовидната жлеза, чернодробна и бъбречна недостатъчност, урологични-те заболявания.
- Хормоналните смущения през пубертета и менопаузата.
Прекаленото изпотяване е диагноза
Става дума за много неприятен проблем, който може да доведе до социална изолация и до психически смущения. Той засяга доста хора и повечето от тях не намират начини да му се противопоставят. А такива има!
Прекаленото изпотяване засяга различни области – при подмишниците се стига до обезцветяване на дрехите и нарушаване на текстурата на плата. При ходилата се появяват гъбички и бактерии, чието размножаване води до разваляне на обувките. Най-инвалидиращо е изпотяването на дланите, което прави невъзможно ръкостискането, работата с документи и храни, появява се и лоша миризма.
На какво се дължи?
Причините за хиперхидро-зата все още са неизяснени. В редки случаи итя се дължи на ендокринни или психически заболявания и тогава се нарича вторична хиперхидроза.
Заболяването се появява най-често през пубертета и е в своя връх към 30-40 години, след това симптомите започват да отслабват. То се проявява с по-голяма сила при стресови ситуации, но и самото потене предизвиква допълнително безпокойство, така че се оформя един порочен кръг.
Как се преодолява, когато е локално?
С използването на антитранспиранти в течна, гело-образна или кремообразна форма. Освен другите съставки те съдържат и салицилова киселина. Ефикасни са при умерено изпотяване, но са безсилни при много силно отделяне на пот. Алуминиевите соли могат да раздразнят кожата – при възпаление и зачервяване употребата на антитранспиранти трябва да се спре за известен период. Продуктите с най-висока концентрация на алуминиев хлорид и салицилова киселина се предписват от дерматолог.
Йонофорезата се прилага при потните жлези на дланите и ходилата. Тя използва поетоянен електрически ток. Дланите и ходилата се потопяват във вода, през която слабият ток протича в продължение на десет минути. Необходими са от 3 до 5 процедури седмично, докато се стигне до удовлетворителен резултат. След това се правят поддържащи процедури. Йонофорезата е ефикасна, добре се понася от пациентите и е напълно безопасна, когато се практикува от специалист. Обърнете се към дерматолог, за да елиминирате риска от изгаряния.
Ботоксът се използва като бързо, безопасно и ефикасно средство при изпотяване под мишниците, на дланите и челото. Проблемът е, че процедурата не е евтина и е неприложима при някои заболявания, при бременност и кърмене, както и ако се взимат някои антибиотици. Веществото се инжектира повърхностно в кожата в много малки количества с фина игла. В областта на подмишниците това може да е поносимо болезнено, но при дланите трябва да се приложи лека местна упойка, защото усещането за болка там е по-силно. Ефектът се забелязва два дни след процедурата и се засилва, като достига своя максимум след две седмици. Трайността му е индивидуална за всеки пациент, зависи и от концентрацията и дозата на инжектирания продукт, но все пак в 96% от случаите е около 7 месеца. Лечението се повтаря периодично, защото то не е окончателно, а има само облекчаващ и задържащ характер.
Хирургична интервенция се налага, когато никакви други средства не дават резултат. Състои се в премахване на голяма част от кожата при подмишниците и заедно с нея на потните жлези, които се намират там. Операция може да се направи и на кожата на дланите в много тежки случаи, но тя крие рискове от постоперативни усложнения,
както и от нежелани ефекти като вторична компенсаторна хиперхидроза на гърдите, гърба, бедрата и понякога на лицето.
А когато е общо?
Когато прекаленото изпотяване засяга не само определени места, а цялото тяло, се използват лекарства за взимане през устата като допълнение към вече изброените методи за локално третиране.
Домашно лечение против прекомерно изпотяване – хиперхидроза
Имате псориазис или друг кожен проблем? Новият лосион „Ин дерма” е подходящото решение!
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!