Нека Ви помогнем да намерите продукт, който ще реши проблема Ви!

Ако сте над 50 и дълго се оплаквате от стомах – прегледайте се за рак

Казвам се Марина и съм на 39 години. Прави ми впечатление, че в последно време се води мащабна кампания за борба с рака на гърдата.  Въпреки многото приказки обаче никой не каза нещо по-конкретно за профилактиката на рака. Кой са най-честите му причинители, кои са най-ранните признаца на раково заболяване?

Марина Иванова, Кюстендил

В развитите европейски страни, САЩ и Япония са разработени ефективни системи със сравнително ниска себестойност за откриване на предраковите състояния и най-честите туморни локализации в начален стадий. За целта се оформят т.нар. рискови групи от населението, които се подлагат на изследване през определени периоди от време. Профилактика на рака е възможна! Тя трябва да бъде насочена в две направления:

I. Първична профилактика – напълно отстраняване или намаляване концентрацията на канцерогенни вещества в околната среда, както и ограничаване контакта на хората с тях. Една голяма група от канцерогените са химически – около 2000 вещества от различни производства, селскостопански отрови, някои синтетични бои и химикали и много други, които замърсяват въздуха, водата и почвата и чрез тях – храните. Една американска профилактична програма степенува рисковите фактори, които трябва да са обект на първични профилактични мероприятия:

1. Тютюнопушене 2. Алкохол 3. Хранене 4. Радиация 5. Слънчева светлина 6. Професионални вредности 7. Замърсяване на водата. 8. Замърсяване на въздуха 9. Генетични фактори.

II. Вторична профилактика – активно откриване и лечение на предраковите заболявания. Основно значение тук имат профилактичните прегледи и самонаблюдението. Тъй като тумор може да възникне във всеки орган, трудно и дори невъзможно е да се създаде система от изследвания, която да профилактира всички туморни локализации. След анализ на структурната заболеваемост от рак, обаче, могат да се създадат скринингови методи за откриване на най-разпространените форми на заболяването – с честота над 1 на 100 000 души.

При жените най-честите ракови локализации са: 25 на 100 000 – на гърдада – или 1/4 от тоталната заболеваемост/!/, 13 на 100 000 – на кожа, 20.8 на 100 000 – на гениталии – шийка и тяло на матката и яйчници. Следват: стомах (5.3 на 100 000) и дебело черво (5.48 на 100 000). Това показва, че основният онкологичен проблем при жените са половите органи – гърда и гениталии. Тук може да се постигне много добра ранна откриваемост при редовни профилактични прегледи, поне веднъж годишно при специалисти онколози – мамолог и гинеколог. За туморите на кожата и млечната жлеза от голямо значение са самонаблюдението и самоизследването, което е свързано с добра здравна култура на населението.

При мъжете най-честите ракови локализации са: 22 на 100 000 – на белия дроб, 6 на 100 000 – простата. Първичната профилактика на практика при мъжете е насочена към борба с тютюнопушенето, оформяне на рискови групи – миньори, други професионални вредности, хронични бронхити др. Изследванията на храносмилателния тракт – стомах, черва – са по-трудоемки и с висока себестойност – рентгенови и ендоскопски методи, така че масови прегледи тук са невъзможни.

Групите, подлежащи на стомашни изследвания са: хора над 50 годишна възраст със стомашни оплаквания от няколко седмици, хора над 50 годишна възраст с родител, боледуващ или починал от рак на стомаха, които имат минимални стомашни оплаквания – лица, понесли стомашна операция по повод стомашна язва преди 10 години.

Туморите на кожата са с най-лесна диагноза, защото са локализирани във видими зони на тялото, лечебният ефект при навреме явили се за лечение болни е много добър. Ниската здравна култура на населението, обаче, ни сблъсква със запуснати случаи с рак на кожата достигнали до обезобразяване и дори пълно изконсумиране на уши, нос, окосмена част на главата Тези болни знаят заболяването си от месеци, дори от години, но се явяват на преглед заради усложненията – разпад на тумора, кръвоизливи и пр. Основна причина за ненавременното им явяване за лечение е страхът от рак и невярното схващане за нелечимостта на рака.

Доктор Румен Тулев е хирург-онколог, консултант на Lekuva.net. Читателите при необходимост могат да го потърсят на тел.: 098/44-71-20

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *