Муковисцидозата се забелязва от хората, които се грижат за детето, често по това, че то много и обилно се изпотява и потта му, както и кожата му, са особено солени на вкус.
Дихателни пътища
Болните от муковисцидоза деца често още в кърмаческа възраст страдат от тежък бронхит, който с течение на годините се превръща в хроничен бронхит с кашлица, обилна слузна продукция и се развива траен задух. Често се прибавят повтарящи се белодробни възпаления.
Храносмилателен тракт
Въпреки че сучат добре, децата растат лошо. Изпражненията им често са редки, светло лъскави и миришат на гнило. Поради недоимък на белтъчини, се стига до отлагане на вода в тялото, децата изглеждат подпухнали.
Причини
Муковисцидозата е наследствено заболяване, при което се произвеждат повече и по-жилави телесни секрети.
Дихателни пътища
Детето трудно може да откашля слузта от бронхите. Това причинява задух. Слузта предразполага към развитието на болестотворни причинители.
Храносмилателен тракт
Жилавият секрет на задстомашната жлеза обуславя лошо храносмилане.
Риск от заболяване
Муковисцидозата е често срещано обменно заболяване.
Възможни последици и усложнения
Продължаващите с години, ежедневни, редовно провеждани мероприятия облекчават живота с това заболяване, но обременяват детето и неговото семейство.
Дихателни пътища
Белодробни възпаления. В хода на годините белите дробове на детето се променят трайно: стига се до раздуване на белия дроб, белодробните мехурчета се разрушават, бронхите се разширяват. Силно напредналите белодробни промени винаги могат да доведат до пневмоторакс. Промените в белия дроб могат да въвлекат в страданието и сърцето.
Храносмилателен тракт
Недоимъчно хранене и недостатъчен растеж. При някои деца образуваните още в организма на майката изпражнения (мекониум) са толкова жилави, че се стига до запушване на червата. Веднага след раждането детето трябва да се оперира. При някои по-големи деца също може да се стигне до запушване с пареза на червата.
Профилактика
С нищо не може да се предотврати възникването на муковисцидозата. Своевременното разпознаване на заболяването и ранното му лечение обаче могат да облекчат живота на засегнатия. Ранното откриване е възможно с провеждането на потен тест. При него потта на детето се изследва за съдържание на сол. Ако вече има и друг член от семейството, болен от муковисцидоза, родителите би трябвало веднага да изследват своето новородено за заболяването.
Необходимост от лекарска помощ
- ако член от семейството е болен от муковисцидоза
- при описаните по-горе оплаквания. Сигналите са: честа хронична кашлица, повтарящи се бронхити, често внезапно променящи се изпражнения, лошо развитие на детето
Самолечение
Не е възможно без лекарско ръководство
Лечение
Муковисцидозата е заболяване, продължаващо цял живот. Оплакванията могат да бъдат облекчени само в тясно взаимодействие между дете, родители и лекар. Децата, които страдат от муковисцидоза, се нуждаят от непрекъснати лекарски лечение и грижи, най-добре в център, специализиран за лечението на това заболяване. В него родителите и детето научават всичко, което облекчава живота с това заболяване.
Дихателни пътища
Вибрационни и масажи с почукване многократно през деня и инхалирането на овлажнен въздух (т.нар. „аерозолна терапия“) се грижат за това секретът да може да бъде изкашлян. По-големите деца се учат да си помагат сами с автоматични дренажи, позиционни дренажи и особени техники за откашляне.
Важно: При всяко влошаване на общото състояние, засилен задух и при всяка инфекция би трябвало да бъде потърсен лекар.
Храносмилателен тракт
Храна, богата на белтъчини и калории. Понякога кърмачетата трябва да бъдат хранени с особено адаптирано мляко (т.нар. МСТ-диета). С всяко ядене освен това децата трябва да получават и храносмилателни ензими под формата на медикаменти (Kreon, Pankreatan, Pankreon, Panpur N). При това точно спазвайте определените от лекаря количества: най-често трябва да се гълтат много таблетки наведнъж. Муковисцидозата се отнася към малкото заболявания, при които непрекъснато трябва да се вземат витаминни препарати. Те предлагат в достатъчно количество мастноразтворимите витамини, които един болен от муковисцидоза не може да приема пълноценно с храната.
Важно: Лошото виреене и спадането на тегло би трябвало да ви заведе с детето при лекаря.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!