При много новородени кожата през първите дни от живота се оцветява в жълто. Тази „жълтеница“ след първите пет до седем дни бавно отзвучава. При децата, които се кърмят, „жълтеницата“ може да се задържи малко по-дълго. Това обаче в никакъв случай не означава, че майката трябва да престане да кърми.
Причини
През първите дни от живота новороденото разгражда част от своите кръвни телца. Тъй като обаче черният дроб все още не е в състояние бързо да разгради образувалия се в този процес пигмент, се развива „жълтеница“.
Риск от заболяване
Всички новородени получават лека „жълтеница“. Много силна жълтеница могат да получат деца, чиято кръвна група не се понася с тази на майката или които след раждането са заболели от някаква инфекция.
Възможни последици и усложнения
Леката жълтеница на новороденото не е опасна. Ако обаче количеството на пигмента в кръвта надхвърли определени граници, това може да увреди мозъка на детето.
Профилактика
Ако кръвногруповата несъвместимост между майката и детето е известна още преди раждането, тя се лекува по съответен начин.
Необходимост от лекарска помощ
Ако кожата на детето пожълтее. Лекарят може да прецени дали е налице кръвногрупова несъвместимост или инфекция. Той може също да определи количеството на пигмента. При по-силна жълтеница се налагат по-нататъшни ежедневни изследвания на кръвта.
Самолечение
При леката жълтеница не е необходимо, а при тежката не е възможно.
Лечение
При по-силна жълтеница на детето се предписва т.нар. фототерапия. При нея то се поставя голо под лампа със синя светлина. Синята светлина превръща жълтия пигмент в кожата във водноразтворимо вещество, което впоследствие може да бъде изхвърлено през бъбреците.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!