При възпаление на горния отдел на фаринкса се появяват болки в гърлото, затруднения в гълтането и евентуално температура. Задната стена на фаринкса е зачервена и оточна.
Причини
Възпаление на фаринкса настъпва често в рамките на едно простудно заболяване. Най-често причинителите са вируси. В редки случаи заболяване могат да предизвикат и бактерии (стрептококи). Едно по-продължително възпаление на околоносните кухини също може да се разпространи върху фаринкса.
Риск от заболяване
Една вече увредена лигавица е по-податлива на болестните причинители. Прекомерна консумация на алкохол, цигарен дим, индустриални и автомобилни изгорели газове, както и дразнещи лигавицата вещества на работното място могат да предразположат към възпаление на фарингиалната лигавица.
Възможни последици и усложнения
При пушачи, при голяма консумация на алкохол или при често пребиваване в атмосфера с дразнещи лигавицата вещества възпалението на фаринкса може да се задържи седмици или дори месеци и да стане хронично.
Възпалението на фаринкса, предизвикано от възпаление на околоносните кухини, също може да се превърне в хронично и да се излекува едва след отстраняване на причината.
Профилактика
Да се избягват вредни вещества, които дразнят лигавицата.
Необходимост от лекарска помощ
Ако оплакванията не се подобрят за 2-3 дни.
Самолечение
Най-важното е да се успокои раздразнената фарингиална лигавица:
- не се задържайте в задимени и претоплени, а в топли помещения. По възможност въздухът да се овлажни, като се постелят мокри кърпи върху отоплителните тела
- пийте много, но не плодови сокове, тъй като техните киселини дразнят допълнително
- при силни болки приемайте по възможност само кашава или течна храна
- чрез гаргара или смучене на бонбон можете допълнително да овлажните фарингиалната лигавица
Лечение
Гаргара може да се прави с хладък чай от лайка или градински чай или с еднопроцентов разтвор на готварска сол. За целта разтворете един грам сол в един децилитър вода.
Ако една продължителна инфекция на фарингиалната лигавица е предизвикана от друго заболяване (напр. възпаление на околоносните кухини), тя може да бъде преодоляна само ако се излекува първичното заболяване.
Специалистите съветват да не се използуват готови „средства за гаргара“. Те съдържат разнообразни вещества, които не само не са необходими, но могат да бъдат и вредни. „Таблетите за смучене“, които съдържат антибиотици, антисептици и/или упойващи вещества, са малко полезни. При смучене слюнката разтваря действуващите субстанции. Те едва влизат в контакт с инфектираните тъканни слоеве. Тестовете показват, че повечето от тези таблети за смучене срещу фарингиална инфекция са „скъпи бонбони“.
По-полезно и по-евтино е да се смучат обикновени (но несъдържащи захар) бонбони или солени таблети (напр. Емсерска сол). Те действат, като стимулират слюнчната секреция.
Ако лекарят би могъл недвусмислено да установи, че се касае за бактериална инфекция, може да назначи антибиотици. Те, разбира се, се прилагат само вътрешно, не като таблети за смучене или средство за гаргара.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!