Кистите са най-често проявяващите се доброкачествени тумори. Те могат да се появят навсякъде из организма и не са „привилегия“ на жените: кистата не е нищо друго, освен кухина, изпълнена с течност.
Тези подутини почти не се появяват в яйцепроводите. По друг начин стоят нещата в яйчниците. В тях по-често се разполагат кисти – или в кората на яйчниците или образуват дръжка и тогава се виждат на ехографа като „яйчников придатък“.
Оплаквания
В зависимост от големината на кистата и ритъма на менструалния цикъл могат да се срещнат едностранни, разпростиращи се или дифузни коремни болки. Малките кисти най-често не предизвикват оплаквания. Кистите на дръжка могат да се завъртят около нея и внезапно да предизвикат силни болки.
Причини
Кистите възникват най-често, ако зреещият фоликул не се отвори, например тъй като не съдържа яйце или тъй като яйцето е умряло. Причина за това могат да бъдат хормонални нарушения. Без отделяне на яйце фоликулът може да продължи да расте. Тогава в неговата вътрешност започва да се събира течност: възниква киста.
Риск от заболяване
Ако се образуват все повече кисти, мястото в кората на яйчника намалява. Липсва пространство да се образуват годни да функционират, зрели за овулация фоликули. Това може да бъде причина за безплодие .
В екстремни случаи много големите кисти могат да се отворят и да изкървят в коремната кухина.
Профилактика
Не е възможна.
Необходимост от лекарска помощ
При появата на неясни болки в долната част на корема.
Самолечение
Обикновената лечебна кал като превръзка в долната част на корема или вагинално, може да подпомогне обратното развитие.
Лечение
Кистите нямат нужда да бъдат лекувани, докато не притискат значително или не болят. Често кистите претърпяват обратно развитие от само себе си. Много лекари въпреки това „лекуват“. Често е ненужна пункцията, при която лекарят източва кистозната течност, въпреки че е известно, че след това лечение кухината отново ще се напълни с тъканна течност. Кисти, които непрекъснато нарастват и стават все no-чувствителни и предизвикват значителни болки, могат да бъдат отстранени оперативно. При това от яйчника се „обелва“ само кистата, а самият яйчник си остава. Отделни изключения: ако междувременно са се образували твърде много кисти, най-често трябва да бъде отстранен целият яйчник.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!