В задния свод на влагалището се разполага маточният отвор (порцио), напипващ се като малка твърда заобленост. Това е отворът към шийката на матката. В предната си част той е нечувствителен на болка и през едно стеснение води в матката. Отворът сам по себе си е малък като игла. Това, което се намира в пространството на влагалището, следователно не може да се „загуби“ в матката. Въпреки всичко маточният отвор е толкова разтеглив, че в процеса на раждане може да пропусне детето. Матката, както и маточната шийка е облечена в лигавица, която се променя в ритъма на маточния цикъл.
Матка (утерус)
Матката има формата на седем до деветсантиметрова круша. Нейните дебели стени се състоят от здрава мускулатура. Нормално тя лежи притисната между пикочния мехур и дебелото черво. Широко разпространеното мнение за „кухина“ следователно е фалшиво. Само при бременност или тумор вътрешните стени на матката се отлепват една от друга.
Възпаление на матката (ендометрит)
Оплаквания
Течение както при възпаление на влагалището. Болки и чувство на натиск в корема, ако гнойта не може да се изтече (абсцес).
Причини
Инфекция с бактерии както при възпаление на влагалището.
Инфекции на маточната шийка и матката често възникват при поставянето на спирала. По-късно бактериите могат безпроблемно да проникнат по нишката от влагалището в матката.
Риск от заболяване
Абсцесите възникват по-лесно при по-възрастните жени със стеснен маточен зев.
Възможни последици и усложнения
Ако гнойта не може да изтича от матката, нараства опасността от общо отравяне на кръвта. Инфекциите на матката могат да се разпространят към яйцепроводите и яйчниците. Късният резултат би могъл да бъде безплодие.
Профилактика
Както при възпаление на влагалището.
Необходимост от лекарска помощ
- при необичайно или засилено течение
- веднага при неясни болки в долната част на корема, особено в комбинация с температура
Самолечение
Не е възможно.
Лечение
Преодоляване на инфекцията с антибиотици. Ако в матката се е събрала гной, лекарят трябва да отвори маточния отвор, за да позволи на гнойта да изтече. След последващото антибиотично лечение като допълнение би трябвало да се направи кюртаж, за да се установи дали тъканта не се променя злокачествено.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!