Хипоталамусът е най-високо разположената командна централа за повечето ендокринни жлези. Той е разположен в мозъка и образува най-малко девет хормона. Тях той изпраща към хипофизата. По този начин той повлиява щитовидната жлеза, надбъбречните жлези, яйчниците, образуването на млякото по време на кърмене и растежа.
Хормоните на хипоталамуса носят в името си буквата „R“ от releasing (освобождавам), тъй като те самите не ръководят телесните процеси, а заставят щитовидната жлеза да го прави посредством своите хормони. „Измервателните прибори“ на хипоталамуса приемат сигналите от другите области на мозъка, които съобщават: сега трябва нещо да се случи. Той превежда тези нервни импулси в хормонални послания. Неговите измервателни прибори също така съобщават, ако хормоналното ниво в кръвта се понижи. По този начин хипоталамусът контролира и своето собствено въздействие. На езика на специалистите това се означава като feedback или обратна връзка.
Хипофизата е разположена под хипоталамуса и е свързана с него посредством дръжка. Тя е разделена на две области, преден дял (аденохипофиза) и заден дял (неврохипофиза).
Със своите шест хормона предният дял на хипофизата отговаря на заповедта на хипоталамуса „Да се отделят хормоните!“:
- АКТХ (адренокортикотропният хормон) предава заповедта „Да се произвеждат хормони!“ на надбъбреците
- РХ (растежният хормон, соматотропина, соматотропният хормон) съобщава на черния дроб посланието „Да се произвеждат растежни вещества!“ и сам повлиява въглехидратната обмяна с
- ТСХ (тиреостимулиращия хормон, хормона стимулиращ щитовидната жлеза) съобщава на щитовидната жлеза посланието „Да се произвеждат хормони!“
- ЛХ (лутеинизиращият хормон) при жената осигурява отделянето на яйцето и подготвя хормоните, необходими при евентуално оплождане. При мъжа съобщава на тестисите посланието „Да се произвеждат хормони!“
- ФСХ (фоликулостимулиращият хормон) стимулира при жената зреенето на фоликулите в яйчниците; при мъжа осигурява зреенето на сперматозоидите в тестисите
- пролактинът се грижи за развитието на млечните жлези в края на бременността
Задният дял на хипофизата въздействува посредством два хормона:
- вазопресинът е важен за регулирането на водното съдържание
- окситоцинът предизвиква контракциите по време на бременност
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Има ли връзка с нихтоурия и полиурия с хипоталамуса?