Различните форми на възпаление на щитовидната жлеза се различават по това дали оплакванията се появяват внезапно и бурно (остро възпаление на щитовидната жлеза) или постепенно (подостро възпаление на щитовидната жлеза). Формата, протичаща дълго време незабележимо, се нарича хронично възпаление на щитовидната жлеза.
Оплаквания
Остро възпаление на щитовидната жлеза:
- болки в гърлото
- чувство на натиск и оточност на шията
- затруднения в гълтането
- пресипналост
- висока температура
Подостро възпаление на щитовидната жлеза: Оплакванията са същите както при острото възпаление, но температурата се повишава много рядко.
Хронично възпаление на щитовидната жлеза: Дълго време протича безсимптомно и се проявява едва с усложнението си – понижена функция на щитовидната жлеза.
Причини
Остро възпаление на щитовидната жлеза: Бактериална инфекция или като резултат на лечение на други заболявания на щитовидната жлеза с радиоактивен йод.
Подостро възпаление на щитовидната жлеза: Вирусна инфекция.
Хронично възпаление на щитовидната жлеза: Автоимунно заболяване, при което организмът използува защитните си сили срещу самия себе си.
Риск от заболяване:
Остро възпаление на щитовидната жлеза: То е много рядко.
Подостро възпаление на щитовидната жлеза: Появява се най-често в резултат на простуда или вирусна инфекция на горните дихателни пътища. Жените се разболяват четири пъти по-често от мъжете.
Хронично възпаление на щитовидната жлеза: Най-честото от всички възпаления на щитовидната жлеза. Жените се засягат двадесет пъти по-често от мъжете.
Възможни последици и усложнения
Всяко възпаление разрушава тъканта на щито- видната жлеза. Според това, колко е голям засегнатият участък, след това не могат да се образуват достатъчно хормони на щитовидната жлеза. Настъпва хипофункция на щитовидната жлеза.
Профилактика
Не е възможна.
Необходимост от лекарска помощ
При гореописаните оплаквания.
Самолечение
- почивка на легло
- изстудяване на врата с леден компрес
Лечение
Остро възпаление на щитовидната жлеза: Антибиотиците унищожават болестотворните бактерии. Противовъзпалителни средства, каквито се предписват и при ревматизъм, могат допълнително да подобрят признаците на заболяването. Ако възпалението се е инкапсулирало (абсцес), понякога лекарят трябва да източи гнойта с помощта на пункция.
Подостро възпаление на щитовидната жлеза: При леките случаи са достатъчни противовъзпалителни медикаменти, каквито се използуват и при ревматизма. Ако заболяването протича тежко, възпалението трябва да се потисне скортизон. Антибиотиците не помагат срещу това заболяване, обусловено от вируси.
Хронично възпаление на щитовидната жлеза: Практически то се проявява чрез своето усложнение, хипофункцията на щитовидната жлеза. Хормони на щитовидната жлеза трябва да компенсират този недоимък. Освен това те успокояват органа, тъй като това, което посредством медикамента е в достатъчно количество, не трябва да се продуцира от жлезата. В тежките случаи кортизонът може да потисне защитните сили на организма.
Рак на щитовидната жлеза
Ракът на щитовидната жлеза се отнася към редките заболявания.
За една година от него се разболяват 10 до тридесет души на един милион, а петима умират. Ракът на щитовидната жлеза най-напред се оперира и ако е необходимо след това се провежда лъчелечение.
Не съществува връзка между рака на щитовидната жлеза и йодния недоимък или хипер- и хипофункцията на щитовидната жлеза. Евентуалното лъчелечение при възрастните не води до възникването на рак на щитовидната жлеза. При всички изменения в областта на шията лекарят проверява щитовидната жлеза за възли. Всеки „студен възел“ на сцинтиграфията се смята съмнителен за рак, докато не се докаже противното. „Студеният възел“ винаги е аргумент операцията да предхожда лъчелечението, ако една щитовидна жлеза трябва да бъде смалена. За подробности прочетете и статиите за рак.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!