Миокардит и ендокардит: Оплакванията могат да бъдат много разнообразни и неспецифични: температура, сърцебиене, потиснатост, тежко дишане, умора, бледост, ниско кръвно налягане.
Перикардит: Температура, сърцебиене и болки в гърдите.
Причини
Възпаление на сърцето възниква най-вече като резултат на редица възпалителни процеси в други органи:
- резултат от общи инфекции като грип, дифтерия, скарлатина
- след тежки операции
- ревматична треска
- гнойни огнища в организма, като например при хронично възпаление на сливиците
- резултат от лечение на зъбите -употреба на нестерилни инжекционни набори,
- например при наркомани Възпалението на сърцето се причинява от бо- лестотворни организми, които кръвта донася до него. Според това, коя част на сърцето е засегната, става дума за възпаление на сърдечния мускул (миокардит), на вътрешната обвивка на сърцето (ендокардит) или на сърдечната торбичка (перикардит).
Риск от заболяване
Ендокардитът в резултат на инфекция засяга преди всичко хора на възраст между 15 и 60 години. Мъжете се засягат около два пъти по-често от жените.
Миокардитът е тежко заболяване, което може да се яви като усложнение при тежки инфекции. Перикардит: Леките форми се срещат често, но най-често не предизвикват оплаквания. Тежките форми, които предизвикват болки, са относително редки.
Възможни последици и усложнения
Ендокардит: Нелекуван, най-често завършва със смърт. При лечение ендокардитът се подобрява след няколко дни. Като резултат могат да възникнат сърдечни пороци. Сърдечните клапи се сбръчкват, залепват или поради възникнала в резултат на възпалението мускулна слабост не могат да изпълняват пълноценно задачите си. Миокардит: Тежките форми могат до доведат до смърт в резултат на спиране на сърцето. Перикардит: Обикновено не е опасен за живота. Ако се разпространи и в сърдечната торбичка се образува излив, той може опасно да притисне сърцето.
Профилактика
Ендокардит: На пациенти със заболявания на сърдечните клапи се препоръчва профилактично приемане на антибиотик при операции или стоматологични интервенции.
Перикардит и миокардит: Няма профилактични мероприятия. Миокардитът по-често е незабелязана, лека проява, съпътствуваща една простуда. Затова поне една седмица след простуда не трябва да се натоварвате физически.
Необходимост от лекарска помощ
Веднага при съмнение, че страдате от възпалително заболяване на сърцето.
Самолечение
Не е възможно.
Лечение
Тъй като оплакванията могат да бъдат много разнообразни, за лекаря често не е лесно да установи дали се касае за възпалително заболяване на сърцето. За диагнозата обикновено са необходими рентгенови изследвания, изследвания на кръвта и ЕКГ. При възпаление на сърцето при всички случаи се налага стриктна почивка на легло и евентуално престой в болнично заведение.
Медикаменти
Ако възпалението е предизвикано от бактерии, лекарят ще изпише съответен антибиотик, а в останалите случаи болкоуспокояващи и противовъзпалителни медикаменти като кортизон.
Операции
Перикардит: Острите възпаления на сърдечната торбичка понякога изискват събралата се в сърдечната торбичка течност да се изтегли с помощта на игла.
Ендокардит: Понякога инфекцията трябва веднага да бъде отстранена посредством операция на сърдечните клапи; понякога такава операция се налага години по-късно.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Всеки , който е изкарал ендокардите , перикардит и миокардит ще помогна . Моля пишете ми на
vsv2303@abv.bg