Прасецът или бедрото се подуват и болят, кожата е синкаво или червеникаво оцветена. Възпалената вена не може да се види, а често и да се напипа. Понякога при натиск на гърба на подбедрицата се усеща плътно въже в дълбочина.
Причини
В дълбоките вени на крака са се образували кръвни запушалки (тромби). Това блокира оттока на кръвта към сърцето.
Риск от заболяване
Около 90% от всички венозни тромбози засягат краката и таза, около четири процента ръцете и раменете. Остатъкът се разпределя върху останалото тяло. Дълбоки венозни тромбози се явяват преди всичко след тежки наранявания и големи операции. Всеки трети пациент над 40 години, който се подлага на голяма операция, бива засегнат. Продължителни пътувания с автобус, автомобил или самолет могат поради ограничената подвижност да предизвикат дълбоки венозни възпаления. Следните фактори още повече повишават риска от възникването на тромбози: ракови заболявания и диабет, сърдечна слабост, наднормено тегло, разширени вени, бременност, сърдечен инфаркт, квадрипареза, пушене. Освен това има и вродено нарушение В съсирваемостта, което по-често води до тромбози.
Възможни последици и усложнения
Кръвна запушалка от вена на подбедрицата плава с кръвния ток към все по-големи вени – най- напред във вените на таза, след това в долната празна вена – към сърцето. Сърцето изпомпва кръвта в белодробната артерия. Тъй като отдалечавайки се от сърцето, артериите се стесняват, кръвната запушалка остава в някоя артерия и я запушва. Обезпечаваната от нея белодробна тъкан изведнъж бива отрязана от притока на кръв. Настъпва белодробна емболия. Това животоопасно заболяване е най-големият риск при дълбоките венозни тромбози.
Профилактика
Поради опасността от застрашаващата живота белодробна емболия профилактиката е особено важна:
- жени над 35 години би трябвало вместо хапчета против забременяване да ползуват друг вид контрацептиви
- престанете да пушите
- ако се залежите дълго време, би трябвало непрекъснато да напрягате мускулите си и да движите глезените и пръстите си, за да се оживява циркулацията
- при остра опасност от тромбоза, например след операция, лекарят инжектира потискащия кръвосъсирването медикамент хепарин
- ако лечението продължи по-дълго, лекарят назначава за пиене така наречените кумаринови деривати (Marcumar, Sintrom). Те действуват едва след два до три дни
Необходимост от лекарска помощ
Незабавно, при поява на описаните оплаквания.
Самолечение
Не е възможно
Лечение
Острата дълбока венозна тромбоза трябва веднага да се лекува в болница. Там краката се поставят на високо и се започва лечение с медикамента хепарин. Прави се опит наличните вече кръвни запушалки да се разтворят с лекарствени средства като урокиназа и стрептокиназа. Ако засегнатият крак е отекъл, трябва да се носят компресиращи чорапи за ограничаване на болките, промените в цвета на кожата, новите подувания и разязвявания. В някои случаи лекарят трябва да отстрани тромба оперативно.
За да се предотврати повторение на тромбозата, трябва най-често в продължение на месеци да се гълтат потискащи кръвосъсирването медикаменти като Marcumar или Sintrom. През това време чрез редовни контроли върху съсирваемостта на кръвта трябва да се следи пациентът да не бъде застрашен от нежелани кръвоизливи.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!