Оплаквания
Заболяването може да се появи за първи път в детството (тогава то се нарича цьолиакия) или едва в напреднала възраст (шпру на възрастните). То може дълго време да протича и без оплаквания. Най-често се проявява между шестия и дванайсетия месец от живота, месеците след които кърмачето преминава от изцяло млечно хранене към храна, съдържаща житни продукти. Деца: Болните деца не се развиват правилно, те са бледи, изпражненията им са зловонни, жълтеникаво-обемисти, страдат от газове и подуване на корема и развиват анемия. При по-дълго протичане на заболяването изостават на ръст.
Възрастни: Те страдат от малокръвие, загуба на тегло, болки по костите, мравучкане, отоци и кожни заболявания. Болезнени, зловонни диарии и подуване на корема.
Причини
Повишена чувствителност спрямо глутена, който се намира в пшеницата и ръжта, по-малко в ечемика, овеса и лимеца. Той води до необичайно повишаване на определен вид бели кръвни телца, които увреждат лигавицата на тънките черва. Така този най-важен резорбционен орган дегенерира и хранителните вещества не могат повече да бъдат правилно всмуквани.
Риск от заболяване
Цьолиакията се проявява по-често в определени фамилии и страни. В немскоезичните страни тя се доказва при всяко хилядно дете.
Възможни последици и усложнения
При децата желязонедоимъчна анемия; при възрастните анемия в резултат на недоимък на фолиева киселина. Според протичането недоимъкът може да се забележи и В други органи, например в костите. Продължаващото през целия живот заболяване може да бъде голяма психическа травма, чести са депресиите. При жените може да се стигне до менструални смущения, при мъжете до смущения в потенцията
Профилактика
Колкото по-късно кърмачетата преминат от майчино или напълно адаптирано мляко към храна, съдържаща житни растения, толкова по-късно червата влизат в съприкосновение с алергена глутен и толкова по-леко ще протече едно възможно заболяване.
Необходимост от лекарска помощ
Ако се появи описаната по-горе комбинация от симптоми. Цьолиакията се установява със сигурност само с тъканна проба от тънкото черво (биопсия). За това не е необходим престой в болница.
Самолечение
Храната трябва да бъде изцяло без глутен. Това означава, че течната и кашавата храна за кърмачето и всички „брашнени“ ястия (хляб, юфка, десерти, сосове, панета) трябва да се приготвят с други видове брашна, например от царевица, елда, ориз, просо или картофи. Плодовете, зеленчуците и млечните произведения, яйцата, месото, рибата и т.н. са разрешени. Трябва непременно да избягвате упоменатите от лекаря глутенсъдържащи храни и точно да спазвате разрешената диета. В България има Българска асоциация цьолиакия и много информация в интернет, от където болните и техните роднини могат да получат информация, която ще им помогне да разберат кои храни съдържат глутен (включително между другото консерви, колбаси, сладкиши). Те ще ви помогнат при подбора на готварски рецепти. Там можете да получите и адресите на пекарни, които произвеждат безглутенов хляб и търгуват с безглутеново брашно, тестени изделия и печени произведения.
Лечение
Цьолиакията не може да се лекува с медикаменти. Единствено диетата позволява на измененията по лигавицата за шест до девет месеца да отзвучат. Който спазва диета през целия си живот, остава здрав.
Внимание: Ако не спазвате диета и нямате оплаквания, това в никакъв случай не означава, че трябва да преустановите безглутеновото хранене. Често видими оплаквания се появяват egва по-късно, понякога след няколко годишно приемане на глутенова храна – отключени след преболедуване чревна инфекция или прекарана бременност. Късните последици могат да бъдат тежки заболявания, които тогава са и по-трудни за лечение. Според степента на недоимъчните състояния при остро заболяване се налага приемане на витамини, минерали и желязо.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!