Болният зъб става чувствителен на почукване и/или на натиск: болките в близост до него бият в такт с пулса, те стават все по-силни.
Ако възпалителните секреции около върха на корена пробият през челюстната кост навън, може да се образува абсцес към бузата, към езика, към небцето или вътре в горночелюстната околоносна кухина.
При децата абсцесите обикновено се пукат от само себе си.
Ако гнойта проникне в меките части, бузата се подува. Така могат да се появят подпухвания в основата на устата, по челюстта или на небцето, които не винаги са болезнени, но понякога са съпроводени от температура.
Понякога – особено често при децата – възпалителният процес си пробива канал през лигавицата на устата (фистула), през който непрекъснато излиза гной навън. Обикновено това не е болезнено.
Причини
Нелекуван кариес.
Рискът от заболяване нараства
Когато не се предприемат лечебни действия.
Профилактика
Редовно почистване на зъбите. Два пъти в годината профилактични прегледи при стоматолог.
Възможни последици и усложнения
Възпалението хронифицира. Гнойното огнище на върха на корена може да се затвори и да се превърне в източник на хронични заболявания на организма. Може да се образува киста на челюстта, да загнои горночелюстната околоносна кухина.
Нужда от лекарска помощ
Колкото е възможно по-скоро.
Зъболекарят трябва да приеме пациентите с болки още същия ден. В случай на отказ, той може да бъде глобен заради неизпълнение на задължението си да окаже помощ.
Самолечение
Влажно-студен компрес или торбичка с лед могат да облекчат болките.
Топлите, респективно влажно-топлите компреси спомагат за по-бързото узряване на абсцесите.
Лечение
Зъболекарят трябва да отвори абсцесите, които не се пукат от само себе си, едва след като са „узрели“.
Ако съответното лечение на корена не може да допринесе за оздравяване на възпалителния процес около върха на корена, то се налага зъболекарят да отстрани върха на корена (резекция на върха на корена).
Подготовката за лечението включва рентгенова снимка и поставяне на местна упойка. След това зъболекарят разделя и изтласква венеца. Костният слой над корена се изрязва. След това той отделя върха на корена и основно почиства отвора от болестната тъкан и гной. Понякога зъболекарят уплътнява върха на корена със запълващ материал, но винаги трябва да зашие раната и да следи оздравяването й.
При предните зъби тази операция е сравнително проста. В областта на страничните зъби тя изисква голямо хирургическо умение и много време, но не винаги е възможна.
По подобен начин се отстраняват челюстните кисти. При това често се образува голямо празно пространство. Ако операцията е била успешна, то се запълва постепенно от костна тъкан. Ако възпалителният процес е много дълбоко проникнал, евентуално зъбът трябва да бъде изваден. При младите хора понякога е възможно зъбът отново да се реплантира.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!