Ракът на стомаха остава дълго време ограничен върху стомашната лигавица и изведнъж започва бързо да нараства. Ако се появят оплаквания, те наподобяват тези при нервен стомах. Само отвращението от месото е типичен признак за рак на стомаха. Чувството за натиск и пълнота може да се засили, по-късно правят впечатление безапетитието и бързата загуба на тегло. Могат да се появят повръщане на тъмна кръв, кървави, тъмни, своеобразно миришещи изпражнения – както при кървяща язва на дванадесетопръстника.
Причини
Възникването на рака на стомаха не е напълно изяснено. Сигурно е, че злоупотребата с алкохол и тютюнопушене повишават риска от рак на стомаха. Нитрозамините (напр. от пушените хранителни продукти) и отровите, които се образуват при изгарянето на мазнините (полициклични ароматни въглеводороди) могат да отключат рак на стомаха. Отровите от плесените (афлатоксин) по развалените хранителни продукти също са потенциални причинители на рак.
Риск от заболяване
Ракът на стомаха спада към най-честите ракови заболявания. Появява се най-често след 40-та година от живота. Рискът от заболяване се повишава:
- при стрес
- при хора с атрофия на стомашната лигавица (атрофичен гастрит)
- при язви на стомаха
- след частична резекция на стомаха по метода Billroth II
Възможни последици и усложнения
Ако ракът на стомаха бъде открит рано и своевременно опериран, болните имат същата продължителност на живота както здравите. Ако ракът бъде открит едва в напреднал стадий, само един от осем оперирани има шанс да преживее повече от пет години. Ракът на стомаха често бива недооценен и опериран твърде късно. Само всеки десети тогава преживява повече от пет години.
Профилактика
- да не се пуши и да се ограничи консумацията на алкохол
- да се избягва наднорменото тегло и да се ограничава количеството на месото, рибата и богатите на мазнини хранителни продукти в менюто
- избягвайте опушено, осолено и много препечено месо. То е канцерогенно. При пържене не оставяйте мазнината да запуши
- не яжте плесенясали продукти (с изключение на „културната плесен“ при сирената). Внимавайте ядките да са пресни. При тях плесента не се вижда лесно
Необходимост от лекарска помощ
- ако при подозрение за нервен стомах („гастрит“) оплакванията продължат по-дълго от четири седмици. Лекарят би трябвало да ви прегледа с ендоскоп и евентуално да вземе тъканна проба
- при атрофичен гастрит или стомашна язва е необходим редовен ендоскопски контрол
Самолечение
Не е възможно.
Лечение
Според големината на раковата язва се отстранява по-малка или по-голяма част от стомаха. Остатъкът от стомаха се свързва с тънкото черво. Това е голяма интервенция, но след отстраняване и на целия стомах е възможно да се води нормален начин на живот. Разбира се, могат да минат месеци, докато човек отново започне да яде – в малки количества – съвсем нормални ястия. При недоимък на витамини, минерали или хранителни вещества липсващото може да се достави на организма под формата на медикаменти.
След операцията се забраняват пушене, алкохол и други дразнещи вещества.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!