Често се явяват типичните оплаквания. При изследване на урината се намират белтък и елементи на кръвта. Болестта протича бавно и продължително или на етапи. Често заболяването се откриВа случайно по последиците като например високо кръвно налягане. Една особена форма на заболяването предизвиква характерно набиране на течност (едеми) по цялото тяло, започвайки от лицето и подбедриците; урината силно се пени и най-често е мътна. Тази форма на заболяването се нарича нефротичен синдром.
Причини
Причините не са известни. В някои случаи са доказани защитни реакции на филтриращите единици на бъбреците.
Възпалението се осъществява в резултат на това, че съставните части на белтъка се залавят от филтриращите клетки на бъбрека или те самите се разрушават. В резултат на това червените кръвни клетки и кръвният белтък повече не се задържат от филтриращите клетки и преминават в урината. Отпадните продукти от преработените хранителни вещества, обратно, остават в организма и причиняват допълнителни увреждания на бъбреците.
Риск от заболяване
Почти половината от пациентите, при които трябва да се провежда хемодиализа, имат хроничен гломерулонефрит.
Възможни последици и усложнения
Ходът на заболяването е много различен, често води до бъбречна слабост и хронична бъбречна недостатъчност.
Профилактика
Не е възможна.
Необходимост от лекарска помощ
Винаги когато урината е мътна или червеникаво оцветена.
Самолечение
Не е възможно.
Лечение
За диагнозата се изискват изследвания на урината и кръвта, ултразвуково и евентуално рентгеново изследване. При определени обстоятелства е необходимо изследване на бъбречна тъкан – биопсия. Тя се осъществява под наркоза, рискована е и може да бъде много болезнена.
Често не е възможно лечение на причината. Повишеното кръвно налягане, разбира се, трябва да бъде понижено.
Целесъобразно е освен това спазването на специална, особено бедна на белтък диета по лекарско указание и регулярен медицински контрол в специализирано болнично отделение (нефрологично отделение).
В някои случаи е целесъобразно лечение с кортизон и/или имуносупресори.
Ако лечението е безуспешно, се налага пречистване на кръвта – хемодиализа или бъбречна трансплантация.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!