Болки в областта на сухожилното влагалище при движение. Когато са засегнати сухожилията на подлакътницата, може да се стигне до неспособност да се държат предмети.
Причини
Мускулите, сухожилията и връзките се натоварват по-силно, отколкото могат да понесат. Вътрешната страна на сухожилното влагалище загрубява. Движението на сухожилието в този лошо „смазан“ лагер е болезнено. Вътрешността на сухожилното влагалище може да се възпали, подобно на вътрешния синовиален слой на ставата при ревматизъм. Изменената тъкан упражнява натиск върху сухожилието.
Рискът нараства
-при постоянно пренатоварване и еднообразни движения (писане на клавиатура, плетене);
-при спортуване върху много твърда повърхност;
-при интензивна спортна тренировка, когато нееластичното сухожилие не може да издържи на нарастващата мускулна сила;
-след лошо заздравели разтягания и разкъсвания на сухожилия.
Възможни последици и усложнения
При по-силни натоварвания сухожилието може да се скъса.
Сухожилието и сухожилното влагалище могат да се слепят и по този начин да се обездвижат. В резултат на това сухожилията се скъсяват. Тяхната подвижност става много по-лоша.
Профилактика
постоянно сменяйте различни форми на движение. При еднообразна работа правете почести паузи
при спортуване: постепенни тренировъчни програми, пригодени към физическото състояние. Достатъчно загряване преди по-силни натоварвания. Да се носят обувки с еластична подметка
Нужда от лекарска помощ
Когато постоянно имате болки, които не можете да облекчите сами.
Често лекарите не съобразяват, че тендовагинитът се причислява към първите признаци на хроничния полиартрит. Когато продължително време не настъпва подобрение на лекувания тендовагинит, трябва да поискате направление за интернист, като се ориентирате към някого с допълнителната специалност „ревматология“.
Самолечение
-болезненото място да се остави в покой;
-студолечението може да облекчи моментната болка;
-топлолечение.
Разтоварващи превръзки трябва да се правят само от добре обучени специалисти. Когато оплакванията отшумят, трябва да започнете постепенно и внимателно да възстановявате натоварването на ставата.
Лечение
Лекарят обездвижва засегнатото място с превръзка.
Физиотерапевтично лечение
Подходящи са: ултразвуковите процедури, галванизация, високочестотно лечение, лечебна гимнастика.
Лечение с медикаменти
Обезболяващи лекарства, когато се налага. Кортизонът се прилага само в редки случаи, когато другите мерки не ограничават възпалението.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!