Херния

Херниите са „отвори“ в тъкани, затворени при нормално състояние, през които проникват час­ти от вътрешните органи.

Пъпна херния: През слабата тъкан около пъпа части от коремницата излизат навън.

Коремна херния: През слабо място на съедини­телната тъкан между пъпа и гръдната кост слоят от мазнини може да се обърне навън.

Слабинна херния: При мъжете в слабинната из­вивка през слабинния канал преминава семенна­та връв, както и съдовете, кръвоснабдяващи тестисите. През това слабо място могат да проникнат навън части от вътрешните органи в коремната кухина.

Феморална херния: Тя се получава малко под мяс­тото на слабинната херния. Тук големите кръ­воносни съдове на краката напускат коремната кухина. Части от перитонеума или от гънките на червата могат да се покажат навън. Диафрагмална херния: През отвор в диафрагма­та части от стомаха проникват в областта на гръдния кош.

Оплаквания

Коремна, пъпна, феморална и слабинна херния: Обикновено в течение на няколко седмици се об­разува подуване. То може да възникне и внезап­но след някакво напрягане, например вдигане на­високо на товар.

Херниите рядко предизвикват оплаквания, поня­кога усещане за натиск в коремната област, оригване, повръщане или запек.

Заклещена слабинна херния: Съдържанието на херниалната торбичка се уголемява и зачервява. Силни болки.

Диафрагмална херния: Според вида на хернията тя или не се забелязва, или оплакванията напо­добяват на ангина пекторис: стомашен натиск, киселини, болки отляво високо в корема, които могат да се излъчват към сърдечната област и гърба, особено в легнало положение.

Причини

Преградата от съединителна тъкан не удържа на натиска на вътрешните органи.

Рискът от заболяване нараства

-при наднормено тегло

-при вродена слабост на съединителната тъкан

-при постоянно или повтарящо се пренатовар­ване на коремните мускули, при вдигане или но­сене на тежки товари, напъване при затрудне­но изхождане или постоянна кашлица

-при някои видове спорт, като например балет.

Възможни последици и усложнения

Херния, която може да се върне с натиск, не представлява проблем. Ако това не е възможно или хернията се показва отново и отново, съ­ществува опасност да бъдат заклещени меките части.

Заклещена херния (предимно слабинна и фемо­рална): Чревната гънка, заклещена в отвора на хернията, не се кръвоснабдява и умира. Диафрагмална херния: В повечето случаи тя е напълно безобидна. Най-опасното в случая е, че тя се оперира, без това да е наложително. Или лекарят се задоволява с безобидната диагноза „диафрагмална херния“, вместо да търси по-се- риозни заболявания. Обикновено при всеки вто­ри пациент те съпровождат диафрагмалната херния. Проявяват се чрез наличието на кръв в изпражненията.

Профилактика

-намаляване на наднорменото тегло;

-грижа за редовно изхождане по голяма нужда;

-засилване на съединителната тъкан;

-тежестите да се носят на раменете, а не пред корема.

УКАЗАНИЕ

Оперирайте си хернията, преди да се е закле­щила. Заклещената херния се оперира в продъл­жение на часове.

Нужда от лекарска помощ

Когато забележите подутина в областта на ко­рема или когато често усещате тежест в сто­маха или киселини.

Самолечение

Коланите за херния не помагат трайно, но мо­гат да разрушат тъканта, която попада под тях в резултат на притискането. Това усложнява една по-късна операция.

Слабинна херния при деца: Топлата баня успоко­ява детето. След това хернията може да се вър­не с натиск.

Пъпна херния при деца: Пластирите за пъпна херния не оказват въздействие.

Лечение

Коремна херния: На практика не съществуват опасни за живота усложнения. Тя може да не се лекува, докато не създава проблеми.

Диафрагмална херния: Операциите са наложи­телни само в изключителни случаи.

Всички други видове хернии: Трябва да се опери­рат. При това се зашива тъканният слой над съ­държанието на хернията. Няколкодневен прес­той в болница, след което са необходими някол­ко седмици на пазене.

Слабинна херния при деца: Операцията може да се проведе амбулаторно.

Пъпна херния при деца: Трябва да се оперира, ако хернията не се затвори от само себе си до вто­рата година.

 

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *