Усещане за „пълнота“ в ухото, последвано от пулсиращи болки, които през нощта могат да се увеличават. Други оплаквания са слухови смущения и висока температура, при малки деца понякога свързана с гадене и повръщане. В резултат на възпалението в средното ухо възниква натиск, вследствие на който до няколко дни се получава спонтанен пробив на тъпанчето и от ухото изтича гноен секрет. След това болките моментално намаляват. Температурата спада. Във фазата на оздравяване гнойният секрет окончателно спира, тъпанчето зараства от само себе си и слухът се нормализира.
Причини
Инфекция с бактерии или вируси.
Риск от заболяване
Около три милиона пъти годишно лекарите в Германия се посещават заради остро възпаление на средното ухо. Около половината от всички пациенти са деца на възраст до 11 години. Рискът от заболяване нараства при деца с хрема, повторно връщащи се аденоиди, възпаления в носа и гърлото и след дребна шарка, заушки и скарлатина.
Възможни последици и усложнения
При неправилно или закъсняло лечение острото възпаление на средното ухо може да прерасне в хронично. Друга опасност възниква, ако инфекцията се разпространи върху костта зад ухото. В този случай се налага операция, при която значителна част от инфектираната кост се отстранява.
Тежко усложнение на острото възпаление на средното ухо е дразненето на менингите.
Нужда от лекарска помощ
Колкото е възможно по-скоро.
Самолечение
Режим на легло. На ухото да се постави нагряваща възглавница, евентуално да се вземе обезболяващо средство. Безсмислено е да се накапва от обикновените капки за уши, които се предлагат на пазара.
Лечение
За лекуване на инфекцията лекарят предписва на първо място антибиотици за гълтане, наред с това антихистаминови лекарства и обезболяващи средства.
През оздравителния период е необходимо да се осигурява добър достъп на въздух до средното ухо през тръбата. За тази цел лекарят евентуално издухва с помощта на гумена толумбичка въздух в едната ноздра, докато другата е запушена. Същевременно се казва „Ку-кук“. По този начин мекото небце се повдига, носоглътката се затваря и въздухът навлиза под налягане в тръбите.
При пронизваща болка, причинена от голямото налягане в средното ухо, лекарят трябва да направи малък прорез в тъпанчето. През него може да изтече гнойта.
При децата тази операция се извършва под наркоза в болница. Нараненото тъпанче оздравява до две седмици от само себе си.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!