Мозъчният кръвоизлив представлява „червен мозъчен удар”, при който засегнатата област не се снабдява повече с кислород. Оплакванията отговарят на тези при мозъчен удар и зависят по вид и тежест от това, коя област и в какви размери е засегната. Ако например се влоши състоянието на съзнанието след злополука или безсъзнателно състояние продължи без видима причина повече от 15 минути, може да се мисли за мозъчен кръвоизлив. В по-напреднал стадий зеницата е неподвижна и широко отворена.
Причини
Кръвоносен съд кърви в мозъка. Според това, колко кръв се излива, участъкът от мозъка се притиска повече или по-малко. Причините за разкъсване на съда могат да бъдат високо кръв- но налягане, вкалцяване на съда или аневризма на някой мозъчен съд.
Риск от заболяване
Около десет процента от инсултите се дължат на пресни кръвоизливи. При по-младите хора вероятността за „червен мозъчен удар“ е по-голяма, отколкото при по-възрастните.
Възможни последици и усложнения
Ако не се овладее, набирането на кръв и течност в мозъка води до смърт. Дори при адекватно лечение е възможно да останат увреждания. Техният вид и размери зависят от мястото на кръвоизлива в мозъка.
Профилактика
Не е възможна.
Необходимост от лекарска помощ
Веднага в болница, ако при някого, изпаднал за кратко в безсъзнание след злополука, състоянието отново се влоши. Специално компютърно томографско изследване дава местонахождението и разпространението на процеса. Чрез него е възможно различаването на кръвоизливи от набирането на течност.
Самолечение
Опасно е за живота.
Лечение
Набирането на кръв в мозъка трябва да се отстрани оперативно възможно най-бързо. Набирането на течност може да се лекува чрез вливането на вещества, извличащи водата от тъканите, и с високи дози кортизон.
Мозъчен удар (апоплексия, апоплектичен инсулт)
Оплаквания
При мозъчния удар има трайно нарушение в мо- зъчното кръвообращение. Оплакванията зависят от разположението на засегнатата артерия и функцията на осигуряваната от нея мозъч- на област. Често ръка, крак или едната телесна половина остават безчувствени или се парализират. В други случаи се нарушават зрението или говора, засегнатият е объркан или в безсъзнание.
Често оплакванията се проявяват след събуждане. За разлика от нарушенията в мозъчното кръвообращение, те често се задържат повече от 24 часа.
Причини
Повечето инсулти настъпват в резултат на запушване на мозъчна артерия. Значително по- малко се дължат на кръвоизлив в мозъка.
Риск от заболяване
Около 80 процента от инсултите са резултат на недостатъчно кръвоснабдяване на мозъка. Всичко, което предизвиква вкалцяване на артериите, повишава риска от мозъчен удар.
Възможни последици и усложнения
При около една трета от инсултите оплакванията отзвучават за няколко седмици или месеци, при втората трета остават парализи и говорни или зрителни нарушения. Една трета завършват със смърт.
Всеки мозъчен удар е алармен сигнал – дори ако премине без остатъчни увреждания: по всяко време са възможни по-нататъшни, може би по- тежки инсулти.
Профилактика
Ограничаване на рисковите фактори. Според обстоятелствата, продължително вземане на антикоагуланти (противосъсирващи медикаменти) или в редки случаи операция на мозъчните съдове може да предотврати нарушенията в кръвообращението.
Необходимост от лекарска помощ
Винаги в болница, ако съществува съмнение за мозъчен удар. Чрез различни изследвания (ултразвук, ЕЕГ, изследване на кръвта, послойно рентгеново изследване или контрастна рентгенова снимка на мозъчните артерии) може да се изясни причината.
Самолечение
Нужни са много кураж и сила, за да се преодолеят с говорни упражнения и лечебна гимнастика възможните тежки двигателни и говорни увреждания. Само редовните упражнения, обаче, дават шанса да се възстанови самостоятелността в обслужването. Семейството и придружителите трябва да мислят за това, че болният в повечето случаи разбира много добре това, което се говори, въпреки че сам не може да се движи и говори.
Лечение
Първото лечение за болен, когото е „сполетял удар“ се осъществява винаги в болница. Там възможностите за възстановяване би трябвало да се повишат с възможно най-ранно приложение на лечебна физкултура. За съжаление това все още не се осъществява в достатъчна мяра. Към болничното лечение би трябвало да се прибавят рехабилитационни мерки, които да се финансират от представителите на социалното осигуряване.
За всички необходими и възможни логопедични, лечебногимнастични и трудовотерапевтични заведения информация се предоставя от болничните каси.
Според причината за заболяването, полезно може да бъде приемането на понижаващи кръвно то налягане и втечняващи кръвта медикаменти.
В някои случаи се налага операция на шийната артерия.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!