Оплаквания
Главоболие, светобоязън, схващане на врата и понякога повръщане могат да се развият в рамките на няколко часа. В тежки случаи настъпва вцепенение и загуба на съзнание. Малките деца рядко развиват тези симптоми: при тях на преден план стоят коремните болки, а понякога и гърчови прояви.
Особено при кърмачетата съществува опасност възпалението на мозъчните обвивки да не се открие навреме, тъй като то понякога се изразява само със затруднено сукане и отпуснатост.
Причини
При възпаление на мозъчните обвивки настъпва инфектиране с бактерии или вируси, които кръвният ток донася от някой друг орган или се разпространяват върху мозъчните обвивки директно по съседство от възпаленото ухо, а също от околоносните кухини. При отворено счупване на черепа болестотворните причинители могат да проникнат през мястото на счупването.
Риск от заболяване
Особено висок риск да се разболеят от възпаление на мозъчните обвивки съществува при децата.
Профилактика
Подходящото лечение на възпалението на средното ухо и околоносните кухини може да предотврати разпространението на микроорганизмите.
Възможни последици и усложнения
Възпалението на мозъчните обвивки в тежките случаи може да влече след себе си задръжка в умственото развитие или да доведе дори до смърт.
Необходимост от лекарска помощ
Веднага при лекар или в болница при съмнение за възпаление на мозъчните обвивки. Лекарят взема мозъчна течност от гръбначно-мозъчния канал, за да я изследва за наличието на инфекция и евентуалния причинител.
Самолечение
Не е възможно.
Лечение
Почти винаги възпалението на мозъчните обвивки трябва да се наблюдава и лекува в болница. Ако изследването на мозъчната течност е показало, че заболяването е предизвикано от бактерии, трябва да се инжектират антибиотици. При вирусни менингити не може да се направи нищо повече, освен да се грижим добре за болния и да се надяваме, че организмът е по-силен от болестта.
Възпаление на мозъка (енцефалит)
Оплаквания
Според тежестта на заболяването оплакванията се простират от температура, главоболие и отпадналост до парализи, смущения в зрението с двойно виждане, гърчове и безсъзнание.
Причини
Почти винаги възпалението на мозъка е последица от вирусна инфекция като грип, морбили, рубеола или заушка. Пренасяният от кърлежите вирус също може да причини такова възпаление.
Риск от заболяване
Кърмачетата и много възрастните хора са по-силно застрашени, тъй като в резултат на вирусна инфекция се развива възпаление на мозъка.
Възможни последици и усложнения
Едно леко възпаление на мозъка в рамките на грип често остава незабелязано и отзвучава заедно с грипа.
Някои вируси, като този на херпес симплекс, могат да доведат до тежко заболяване, което да наложи в продължение на седмици болнично лечение. При това може да се стигне до дълготрайни парализи и нарушения в говора.
В редки случаи от едно възпаление на мозъка по-късно може да се развие Паркинсонова болест.
Профилактика
Имунизациите могат да защитят хората, които чрез вирусни инфекции са особено застрашени от развитието на мозъчно възпаление.
Необходимост от лекарска помощ
Когато се появи съмнение за възпаление на мозъка, вероятно лекарят ще трябва да изследва кръв и мозъчна течност за признаците на инфекция и нейния причинител. Понякога се налага правенето на ЕЕГ.
Самолечение
При леки мозъчни възпаления (както е при грипа) не е необходимо да се лекуваме сами, а при тежките форми не е възможно.
Лечение
Възпалението на мозъка почти винаги трябва да се наблюдава и лекува в болница, за да може явяващите се в резултат на него проблеми като безсъзнание или гърчове да се откриват и овладяват своевременно.
При съмнение, че заболяването е причинено от вируса на Херпес симплекс, инжектирането на потискащия вируса препарат Ацикловир (Зовиракс) е много полезно.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!