Хората, които страдат от органично заболяване могат почти със сигурност да разчитат на състраданието, вниманието и грижите на своите роднини и приятели.
Психичноболните се чувствуват несравнимо по-тежко. На заболяванията на психиката и ума в нашето общество се отрежда място, съвсем различно в сравнение с това на телесните страдания. Ако изобщо се говори за психическите заболявания, то става само на ухо. Засегнатите биват изолирани, отлъчвани и с хиляди забравяни. Над психиатричните клиники тегне неизречено табу и зад техните заключени врати и днес завършват неизброими жизнени пътища. Тази система се подпомага от закони за поставяне под попечителство, от липсата на амбулаторно обезпечаване и от едно общество, което не желае да се разправя с опърничавите и „смахнатите“ в своя живот. На никое друго място не съжителствуват така плътно разединение и единство, щастие и отчаяние, себезаблуда и себеоткриване, както в психиатрията. Тази близост до почти нормалното поражда страхове, тъй като почти всеки човек в своя интимен свят има мисли и чувства, които наподобяват болестите на психиката и ума. Психично и психиатрично болните представляват екстремен полюс на неизброимите вариации в човешките взаимоотношения, мисли и чувства. Само ако разберем това, изречението „да си луд е човешко“ ще добие смисъл.
НЕВРОЗИ
Промяната на човека е един непрекъснат процес. Към най-важните етапи на развитие се отнасят детството и юношеството, по време на които се усвояват определени модели на справяне с живота и конфликтите. Тези поуки, които трупаме от ранния, но и по-късен опит, оформят у нас определено поведение, възприятие, определен начин на мислене и чувствуване. В конфликтни ситуации ние често посягаме към тези модели, налагаме ги като фолио върху актуални ситуации и ги използуваме за овладяване на възникналия проблем.
Често тези фолия пасват на актуалната ситуация и действително помагат за разрешаването на конфликти, осъществяването на връзки и воденето на уравновесен живот в перспектива. Те са дори необходима предпоставка за способността ни да се справяме с живота. Неврозите са също така придобити в миналото модели, чрез които човек се опитва да преодолее определени конфликти. Както многообразен е опитът на всеки човек, така многообразни могат да бъдат невротичните преработки на конфликтите. Преобладаващото множество от хората живее продължително и без проблеми с невротичните си смущения. Всеки от нас в хода на своя живот е имал по-малки или по-големи принуди, страхове или мании. Тогава си търсим партньори, приятели или приятелки, които ни пасват със своите неврози, професии, в които не бием на очи с нашата невротичност, и всекидневие, в което можем да живеем уравновесено с нашите невротични смущения.
Оплаквания
Неврозите се превръщат в заболявания тогава, когато моделите от миналото се напластяват върху новата ситуация и засегнатият не може достатъчно пълноценно да отговаря на изискванията на своето ежедневие. Психическата енергия престава да се използува за овладяването на даден проблем, а се насочва към предпазване от следващите от него евентуални конфликти.
Към класическите невротични страдания се отнасят:
Характеропатия
Под това се разбира натрапчиво поведение, закрепило се като „характер“, несъгласувано с определена моментна ситуация и постоянно повтарящо се. Например:
– хипохондрия при най-добро здраве;
– прекалено старание за разтребване и когато всичко е подредено блестящо;
– натрапчиво скъперничество по отношение на самия себе се и останалите, въпреки наличието на достатъчно материални средства;
– натрапчиви безпричинни закъснения;
– трайна самомнителност, вместо гордост от собствената организация на живот;
– натрапчиво донжуанско поведение, без многообразието на връзките да ощастливява.
Характеропатиите – съответно на нашите човешки качества – могат да имат безкрайни варианти. В страдание те се превръщат тогава, когато засегнатите забележат, че с тях се случва нещо, което те самите всъщност не желаят.
Натрапчивост
Натрапчивите състояния се различават от характеропатиите по това, че се отнасят само до една област от живота или определена ситуация. Натрапчивост е например непрекъснатото повтаряне на определени действия, което се осъзнава от индивида, на което обаче той не може да се противопостави. Например:
– натрапчивост за миене – хората се мият непрекъснато, макар че тялото им е напълно чисто;
– натрапчивост за чистота – хората чистят непрекъснато жилището, макар че всичко е съвсем чисто;
– натрапчив ред, натрапчиво събирателство или клептомания.
Умерено изразени прояви на натрапчивост успяват почти винаги да се интегрират в живота. Те се превръщат в проблем чак когато засегнатият се окаже в невъзможност да организира ежедневието си. Така например мисълта непрекъснато да проверява заключената входна врата, може да попречи на човек спокойно да напусне жилището си.
Фобия
Фобиите са силни страхови усещания, възникващи в ситуации, за които не се полага паника. Например:
– фобии от паяци – В нашите ширини прекалената паника пред паяците е лишена от реална предпоставка. Същото се отнася за почти всички фобии към животни, като например страх от мишки, плъхове или змии.
– страх от място – Невъзможността да се прекосяват големи, широки площи (агорафобия), страх в тесни помещения (клаустрофобия), големият страх да останеш затворен в асансьор или в метрото не съответствуват на фактическата вероятност и опасност, която може да произлезе от това.
– подчертан страх от летене – Няма връзка с реалната опасност от самолетна катастрофа.
Обладаните от фобии хора могат много добре да преценят, че страхът им не е съобразен с реалностите, но се предават на чувствата си. Най-често засегнатите успяват да живеят с чувствата си, като избягват застрашаващите ги ситуации. Чак ако това се окаже невъзможно, фобиите се превръщат в мъчително заболяване.
Страхова невроза
Засегнатите са обхванати от неопределени страхове, които те повече не могат да контролират и които се проявяват без директно предизвикателство. Чувството на страх може да бъде толкова голямо и надмогващо, че да доведе до силно усещане за паника. Често страховите неврози са насочени към собственото тяло, например сърдечна невроза (страх от спиране на сърцето), страх от СПИН или прекомерен страх от рак. Повечето хора със страхова невроза успяват да водят съвсем нормален живот. Ако усещате, че ви заплашва пристъп от страх, опитайте се да се предпазите чрез релаксиращи техники или успокояващи средства и изчакайте, докато премине. Продължаващи дълго и тежки страхови неврози могат сериозно да накърнят жизнената дейност на човек.
Тикова невроза
Под това се разбира неовладяваща се, немотивирана телесна реакция без органична причина, като например мигане, клатене на главата, гримасничене или цъкане с език. Често отключващата ситуация повече не съществува, но поведението се развива автоматично и независимо от нея. На засегнатия не му е възможно да каже: „Сега ще прекъсна“. Има леки тикове, които все още имат връзка с предизвикващата ги ситуация, когато например някой при вълнение реагира с интензивно мигане или в стресова ситуация започва да си клати главата.
Причини
Неврозите възникват най-често в ситуации, в които човек:
– получава твърде много или твърде малко. Прекомерната и всепоглъщаща грижа може да доведе до невроза също както и недостатъчното отдаване и любов или липсващото признание и внимание
– е изправен пред разнопосочни решения. Устояването на противоречия и разногласия е сред най-трудните задачи на човешкия живот. Малцина например могат да понесат едновременно и в съчетание любов и омраза. Почти всички хора отделят част от своя душевен мир и го потискат, за да уравновесят тези противоречия
– трябва да надмогва трагични събития. Към това се отнасят раздяла и смърт, насилие,война и унищожение, затвори и концлагери, презрение, изтезания или изнасилване.
Трудно е да се проникне до причината за едно такова ограничаване, защото към характеристиката на неврозата се отнася това, че тя остава неосъзната, макар че дълго се реинсценира с повтаряща се натрапчивост.
Риск от заболяване
Риск да посреща конфликтите невротично съществува за всеки човек в тежка житейска ситуация. Отключващи могат да бъдат всички етапи от човешкия живот, в които се извършва преустройство и преориентация, като например пубертета, напускане на дома, женитбата, раждането на дете или климактериума.
Възможни последици и усложнения
Те възникват едва когато невротичното увреждане е толкова мощно, че не е възможно да се живее в „нормални“ рамки, да се работи и се поддържат социални контакти.
Профилактика
Предпазващо действува всяка форма на откритост. Колкото е по-възможно да говорим свободно за своите чувства, потребности, желания, страхове и надежди, толкова по-добре сме защитени от невротичното възприемане на конфликтите.
Необходимост от лекарска помощ
Когато неврозите затормозяват живота. Решаващ момент е тежестта, която изпитва засегнатият или неговите роднини, по-широкото обкръжение. Особено ясна е тази зависимост при невротични родители, при които страдат техните деца. В подобни ситуации лекарите от общ профил едва ли биха помогнали. Следва да се потърси помощ в специализираните диспансери или при лекар психотерапевт.
Самолечение
Почти не е възможно, тъй като причините за различните натрапчивости, фобии, страхове и депресии лежат в подсъзнанието. Понякога при разговор в доверен кръг е възможно да се стигне до дълбоките слоеве на собственото страдание. Колкото no-честни и откровени сте в такива моменти, толкова по-добре бихте могли да си помогнете.
Лечение
Вероятността за спонтанно излекуване е извънредно висока. Отключващите моменти на едно спонтанно излекуване могат да бъдат различни. Те могат да бъдат свързани с нови взаимоотношения, жизнени промени, нови ориентации. Много добре неврозите могат да се повлияят с психотерапия. Така например е възможно чрез поведенческа терапия да се научим да овладяваме класическите фобии и тикове, както и да преодоляваме специфични натрапчивости. Често само след тридесет срещи е възможно отново възвръщане към нормалния начин на живот. Като цяло трябва да се има пред вид, че лечението продължава толкова по-дълго, колкото по-дълбок и проникващ е вътрешният конфликт. Погрешно е неврозите да се лекуват с медикаменти. Най-често, особено при страховите неврози, се прилагат транквиланти. Те не „лекуват“, а покриват симптомите и при по-дълга употреба могат да доведат до зависимост. Прилагането на такива медикаменти е оправдано само за изключително кратко време в остри страхови ситуации.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!