Прието е да се мисли, че смехът подобрява състоянието на болния човек. Учени от университета в Бирмингам и екип от Оксфорд са изследвали богата информация за въздействието на смеха по медицински архиви, считано от 1946 година до днес.
В рамките на изследването била ангажирана и група клоуни, които посещавали болници за подобряване настроението на пациентите, описват от meddaily.ru.
Без съмнение – смехът оказва определен ефект върху функционирането на човешкото тяло. Така например било установено, че чрез смях могат да се изгорят до 2000 калории. 36% от жените, пребиваващи в болница за инвитро процедури, забременели след посещението на споменатите клоуни – за сравнение, в контролната група това се случило само с 20% от пациентките. Установено било също, че смехът понижава стойностите на кръвната захар при диабетици, и намалява твърдостта на артериалните стени.
Смехът обаче може и сериозно да навреди, отбелязват изследователите. Посочва се случай с пациентка, която страдала от аномално висок ритъм на сърцето. От смях жената изгубила съзнание, а по-късно починала.
“Да умреш от смях” – това съвсем не е само метафора. Силният смях може да причини инфаркт, разрив на хранопровода и епилептичен пристъп. Смехът е опасен с рязкото вдишване на въздух – така се провокират и астматични пристъпи. Силният смях е в състояние дори да ускори проявата на херния.
Макар да са редки, тези случаи не бива да се пренебрегват. Да не говорим и за онези моменти, когато кикотът лишава някой развеселен човек от способността да сдържи “обратните води”!
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!