Всички дишаме, разбира се, още от рождението си. Така живеем. Затова е толкова важно да се научим да дишаме правилно.
При всяко вдишване получаваме това, което снабдява и най-малката клетка на тялото ни с енергия – около една трета от литъра въздух с приблизително 20% кислород, основния елемент на живота. В белия дроб кръвта го поема и същевременно разтоварва баласта – въглеродния двуокис. Него просто го издишваме.
Зависи от кондицията колко кислород можем да поемем. Спортистите оползотворяват около осем процента, нетренираните около три, така че трябва да дишат по-често. Тук голяма роля играе и техниката на дишане. Правилното дишане е дълбоко вдишване с коремните мускули и издишване до пълно изпразване на дробовете.
- Обърнете внимание на дишането си
Първата крачка е да усещаме как дишаме. Звучи лесно, но всъщност е доста трудно. Запитайте се дали дишате дълбоко и спокойно, или само леко и повърхностно. Повдигате ли раменете? Свивате ли корема при вдишване? Има едно упражнение от източните учения, което ще ви помогне. Бройте при вдишване и издишване. Често фазата на издишване е по-кратка. Постарайте се да я удължите. След това вдишването също ще е по-дълбоко. Няма да стане отведнъж, затова бъдете търпеливи и се упражнявайте ежедневно. 10 до 20 вдишвания са достатъчни. Ако се уморявате, прекъснете. С придобиването на опит може вече да използвате и някои мантри. Намислете си красиво изречение от пет или шест думи, което да повтаряте при издишване. Например: „Пясъкът е снежнобял, водата е кристално чиста.“ Или „Котенцето се сгушва в скута ми“. Много хора се отпускат по-добре по този начин.
- Дихателни упражнения от йога
Седнете по турски с кръстосани крака и с изправен гръб. Дишайте спокойно известно време. Вдишайте през двете ноздри и запушете дясната с палец. Издишайте и отново поемете въздух през лявата ноздра. Направете кратка пауза и запушете със средния пръст лявата ноздра, палецът освобождава дясната и издишвате. Кратка пауза и вдишвате отдясно, затваряте с палеца и издишвате отляво. Направете упражнението няколко пъти.
Накрая вдишвате отляво и издишвате през двете ноздри.
Резултатът – ще се по-чувствате по-спокойни и ободрени. За по-напреднали – малко удължете паузите между вдишване и издишване, но леко, без напрежение.
- Протягане и прозяване
Когато сме уморени, се прозяваме и така по най-естествен начин постигаме дълбоко дишане. Стига само да си представим, че някой отсреща се прозява, ще го направим и ние. При това е добре да се протягаме като котка – тогава коремните органи и мускули ще имат място да се изпънат добре. Така и трябва да бъде.
За съжаление обикновено дишаме с горната част на тялото. Високото дишане води до това, че диафрагмата – най-важният дихателен мускул, не може да се разтяга. Тя се вдига и спуска при всяко вдишване и издишване. При това масажира коремните мускули, активира кръвоснабдяването и спомага за разширяване обема на белите дробове.
За да използваме целия си капацитет, трябва да усетим и останалите пространства за дишане. Долното обхваща корема и таза. Застанете прави и ги напрегнете, така че да усетите напрежение чак в краката. После отведнъж отпуснете и пак напрегнете. Сега вдишайте дълбоко и ще усетите как досега сте изключвали тази област от дишането. Средното пространство можете да усетите, като сложите ръка на диафрагмата или отстрани на гръдния кош.
Има упражнение и за горното пространство на дишането – въртете последователно рамене и при това дълбоко поемайте въздух. Ще разширите дихателния обем и така ще дишате по-дълбоко.
- Смехът е здраве
Дишането е сеизмограф на чувствата. Всичко, което ни вълнува, му се отразява автоматично. Дъхът ни спира, когато ни се случи нещо лошо. Но и положителните емоции го променят.
Най-добрият пример: смехът е най-веселото дихателно упражнение. Той разпуска диафрагмата, така че дишаме по-дълбоко и равномерно, а това увеличава транспорта на кислород.
Дори и да няма нищо смешно, можем да се упражняваме. Намерете спокойно местенце и просто викайте ха-ха и хо-хо. Ако това ви се струва смешно, още по-добре, ще се засмеете от само себе си.
Ако пък съвсем не ви е до смях, става и с въздишки. Тялото и душата просто дишат.
- Дишане при движение
Не можем да се движим, без да дишаме. Но при тренировките можем целенасочено да задълбочаваме дишането. Например при разходка, тичане, плуване или каране на колело да се упражняваме да синхронизираме крачките, натискането на педалите или загребванията с дълбоко дишане. Всъщност най-добре се активира дишането при танци, и то съвсем от само себе си, затова танцувайте по-често, дори и сами вкъщи на хубава музика.
ВАЖНО:
Проверете как дишате: легнете по гръб u сложете книга на корема си. Така бързо ще разберете дали дишате с корема или не. Повечето хора дишат само с горната част на дробовете си, т.е. половината от капацитета им не се използва. А това води до умора и изтощение.
Решението на проблемите с дишането, астма, алегрии и кашлица, може да намерите ТУК:
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!