Интервю с Д-р Милен Христов – специалист по хомеопатия!
Какви заболявания лекува ароматерапията?
– Психични (депресии); гъбични; паразитни; вирусни; травми и ставни заболявания; хипертонична болест; разширени вени, тромбофлебит, хемороиди; хроничен бронхит и синузит и много други. Реакцията на различни хора към лечението с етерични масла не е еднаква. Въпреки това – ефектът се проявява почти винаги.
Има ли ограничения Във Възрастта на пациентите?
По-внимателни трябва да бъдем с децата, като дозата се намалява поне на половина и се избягва приложението на по-силно токсичните масла. В ароматерапията въвеждането на етеричните масла трябва да става внимателно и в малки дози. Най-подходящи и безопасни етерични масла за деца са: лавандула, мандарина, нероли, тамян и лайка. Не са изключени алергични реакции към определени масла и сред възрастните. Препоръчвам да се направи тест за поносимост, като се капне капка на лакътната сгъвка и се изчака реакцията.
А противопоказания?
Бременност (може да предизвика спонтанен аборт); епилепсия (може да провокира пристъп); астма; тежки сърдечни заболявания; при много възрастни и отпаднали хора и други.
В кои случаи са препоръчителни масажите и в кои ваните?
Масажите са по-ефективни при целулит, болки в мускулите и ставите, стрес, главоболие, умора, с козметични цели и т.н. Ваните са много подходящи при психични смущения, за каляване, при много суха кожа със сърбежи, за успокояване на деца преди лягане, при проблеми с телесната миризма, други. Препоръчвам съчетаването на масажи, вани, инхалации, компреси според заболяването.
Как се подбират маслата?
Най-напред се търсят онези масла, които имат подходящо действие за даденото оплакване. След това се търси подходящата комбинация, за да се постигне съвместно действие или пък да се коригира резултатът. Например, ако едно масло е подходящо за дадено неразположение, но пък сваля кръвното налягане, а пациентът е с ниско кръв- но, то се търси комбинация с друго масло, което да повишава леко кръвното налягане, за да се избегне срив.
Колко продължава един курс на лечение?
Активното лечение не трябва да продължава твърде дълго (не повече от две седмици). Освен това е добре да се редуват определени комбинации от масла, тъй като се получава насищане в организма и може да се увредят бъбреците и черният дроб.
Можем ли да я практикуваме сами у дома?
Да, но винаги съблюдавайте инструкциите в листовката. Използвайте главно смятаните за по-безопасни етерични масла (които изброих по-горе).
За конатакт с д-р Милен Христов: www.tophomeo.com
Аромати срещу стреса
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!