Тя е ценен източник на сложни въглехидрати, влакнини и тиамини и е отлична храна с ниско съдържание на мазнини, която осигурява енергия и подпомага борбата със сърдечно-съдовите заболявания, някои видове рак, макуларната дегенерация и наднорменото тегло.
Полезни вещества
Инхибитори на протеазата – Тези съединения са полезни в борбата със злокачествените тумори, тъй като те прекратяват деленето на белтъчините, което е знак за неконтролируемо разрастване на клетките (туморогенеза).
Лутеин и зеаксантин – Това са каротиноиди, които предотвратяват някои очни заболявания, например възрастовообусловената ма- куларна дегенерация – един от основните виновници за слепота при хората в напреднала възраст. Царевицата е изключително богата на лутеин (една чаена чаша съдържа 3 мг).
Разтворими влакнини – Този вид влакнини способстват за намаляване на холестерола, тъй като те се свързват с него и възпрепятстват абсорбирането му в организма. А ако пък се опитвате да свалите килограми, винаги е добре да консумирате храни, богати на влакнини, тъй като те придават обем на приетата храна и ви засищат по- бързо и за по-дълго време.
Тиамин – Този витамин от групата В е нужен на организма заради това, че превръща храната в енергия. Недостигът му може да предизвика умора. Тиаминът е от изключителна важност и за правилното функциониране на нервната система.
Фолат – Установено е, че този витамин от групата В предпазва зародишите от вродени дефекти на невралната тръба, а последните проучвания сочат, че освен това той намалява риска от сърдечносъдови заболявания и рак. (Една чаена чаша царевични зърна съдържа 51 мкг фолат.)
За максимална полза
За да запазите водоразтворимите витамини от групата В, съдържащи се в царевицата (фолат и тиамин), я гответе на пара, вместо да я варите. Ако все пак това ви се струва непрактично (тъй като много хора варят кочаните царевица), не ги дръжте на котлона повече от 10 минути и по този начин ще сведете до минимум загубата на полезни хранителни вещества.
Порция здраве
Изследванията, проведени от учени в Харвардския университет, показват, че при жените, приемащи най-голямо количество лутеин чрез храната (а заедно с него и зеаксантин), са с 22% по-малко застрашените от катаракта, а при мъжете намаляването на риска е с 19%.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!