Целта на изследването е да се установят ранни изменения в клетките на шийката на матката, които биха могли да прогресират до раково образувание. Ако тези промени се открият навреме и се проведе лечение, то това изследване действително предотвратява развитието на рак на маточната шийка.
Кой подлежи на преглед?
Всички жени, които са сексуално активни, трябва да си правят редовно цитонамазка. Препоръчва се при жените между 20 и 64 години този преглед да се извършва на всеки три години. След 65 години можете да спрете да си правите това изследване при положение, че резултатите от последните три прегледа са отрицателни и тогава да сте спокойни, че рискът от рак на маточната шийка е минимален.
Ако обаче сте над 65 години и никога не сте си правили цитонамазка, трябва да настоявате да ви бъде направена. Жените над 65 години, които са на хормонозаместителна терапия, трябва да продължат с редовните цитонамазки. Ако ви е направена хистеректомия, най-вероятно няма да имате нужда да се подлагате на това изследване. Бременните жени също не се изследват. Изследването трябва да се прави по средата на месечния цикъл и не бива да използвате спермициди 24 часа преди него.
Как се провежда?
Лекарят поставя във влагалището метален или пластмасов спекулум. След това с помощта на шпатула се взема секрет от шийката на матката. Той се поставя върху стъкълце и се изпраща за изследване в лаборатория. В момента се обсъжда и включването в профилактичните програми на тест за човешки папиломен вирус, един от причинителите на рака на шийката на матката.
Какво означават резултатите?
Резултатите се получават в рамките на няколко седмици. Нормалните резултати, каквито получават 84% от жените означават, че няма патологични изменения и в следващите три години няма да има нужда от повторен преглед. Но въпреки това, ако се появи болка при полов акт или прокървяване в средата на цикъла или след навлизане в менопаузата, трябва да се консултирате с лекаря си. Ако обаче се установят изменения на клетките, което става в 8% от случаите, ще се наложат допълнителни изследвания. При незначителни отклонения от нормата пациентката трябва да повтори изследването няколкократно, като най-често резултатите се нормализират, без да се налага лечение. Ако резултатите показват умерени отклонения, вероятно ще бъдете насочена за други изследвания – колпоскопия, при което шийката се оглежда през специална оптика и се извършва биопсия за допълнително уточняване.
Колко нормално е здравето ти? – 8 „странни” неща, които са си съвсем нормални
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!