Червената и бяла маслодайна роза съдържат фенилетилалкохол, гераниол, цитронелол, евгенол, линалоол и естери на тези алкохоли. Съдържа още танинови вещества, флавоноида кверцитин и антоцианово глюкозидно багрило. Ароматът на розовото масло се дължи на гераниол, цитронелола и нерола. Белият розов цвят съдържа смолисти и слузни вещества и под формата на сладко оказва благоприятен ефект при лениви черва и притежава глистогонно действие. Червеният розов цвят има адстрингентно и затягащо действие при диарии, противовъзпалителен ефект при ангина.
Розовото масло има спазмолитично и жлъчегонно, както и антимикробно действие. Проявява лек седативен ефект.
Прилага се в капсули (34.4 мг), 1-3 капсули 3 пъти дневно с добър терапевтичен ефект при холецистит, жлъчни дискинезии, състояния след оперативно премахване на жлъчния мехур, бронхиална астма. Розовите листа могат да се прилагат под формата на запарка – 2-3 супени лъжици се заливат с 2 чаши вряща вода и се изпива в рамките на един ден. Розовата вода има антисептично действие и се прилага при кожни и очни възпаления.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!