Инсултът понякога се нарича „мозъчен удар„, тъй като кръвният поток към част от мозъка се блокира по същия начин, както кръвният поток към сърцето се прекъсва при инфаркт. В резултат на това обогатена с кислород кръв не може да стигне до мозъчните клетки и те умират. Притокът на кислород към увредените клетки трябва незабавно да се възстанови, за дa се спасят. Съществуват два основни вида инсулт:
- Исхемичният инсулт е вследствие на запушване на кръвоносен съд в мозъка, причинено от съсирек (тромб). Исхемичните инсулти, които съставляват 90% от всички случаи на инсулт, се дължат на две причини. При емболия – образувал се в друга част на тялото съсирек достига мозъка по кръвен път и запушва негов кръвоносен съд. Най-честата причина за тромбоемболия е отделянето на съсирек от сърцето в резултат на предсърдно мъждене – сърдечна аритмия, при която кръвта се задържа в предсърдията (застоялата кръв лесно образува съсиреци). Втората причина за исхемичен инсулт е образуването на тромб в мозъчен съд вследствие на натрупана плака в него в резултат на атеросклероза (стеснени артерии).
- Хеморагичните инсулти са едва 10% от всички случаи на мозъчен удар, но в повечето случаи имат фатален изход. Предизвикват се от кръвоизлив в мозъка най-често в резултат на разкъсан кръвоносен съд или спукана аневризма (издут сак в стената на кръвоносен съд) в мозъка.
Ако имате опасения, че вие или някой друг е получил инсулт, обадете се на 112 или на Бърза помощ (тел. 150). Спешната лекарска намеса е от решаващо значение за изхода на заболяването.
Когато постъпите в болницата с данни за инсулт, много важен момент е лекарят да прецени какъв е видът на инсулта, за да ви назначи най-подходящото лечение. С тази цел ще ви направят някои от следните изследвания:
- Компютърна томография – сканиране на мозъка, за да се потвърди диагнозата инсулт.
- Ядреномагнитен резонанс (ЯМР) – прави се с цел да се потвърди наличието на инсулт и да се определи какъв е видът му.
- Електрокардиограма (ЕКГ) – търсят се възможните причини за инсулта, след като пациентът вече е стабилизиран.
- Други тестове – могат да включват кръвни изследвания за нивото на глюкозата и холестерола и ултразвук на каротидните артерии за наличието на стеснение от плаки.
ВАЖНО!
Хората с наднормено тегло, които консумират много сол, имат с 32% по-висок риск от инсулт.
Движението е живот за прекаралите инсулт
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!