Ако нямате противопоказания, опитвайте да седнете още на третия-петия ден след исхемичния инсулт и на петия- десетия след хеморагичния. Започнете да се движите колкото може по-рано – така не само ще помогнете на себе си да се върнете към активен живот, но и ще предотвратите тромбоза на дълбоките вени.
Тук е незаменима и помощта на близките ви. Поне по три пъти на ден те трябва да раздвижват ръцете и краката на болния. Лекуващият лекар ще ви обясни. На всеки час и половина променяйте положението на тялото му, обръщайте го на другата страна. В противен случай биха се появили вторични ставни и мускулни изменения, които ще попречат на процеса на възстановяване, а също така ще
се появят рани от залежаване и застой в белите дробове.
Ако болният може да се движи сам, нека започне по-бързо гимнастиката – по час и половина на ден, отначало по половин час. Помага и избирателният масаж или самомасаж – първо поглаждайте мускулите, след това започнете да ги разтривате с по-бърз темп.
Ето едно полезно упражнение: легнете по корем на равна повърхност, поставете ръцете на ширината на раменете и се опрете с длани. На вдишване повдигайте глава и излъчвайте гръдния кош назад, като едновременно с това прегънете гърба и стегнете ануса си. На издишване се отпускайте. Повтаряйте упражнението 5 до 7 .пъти на ден.
Китайският поет Лу Ю, живял през 1125-1210 г., разработил система за самомасаж на главата, стимулиращ възстановяване на паметта и другите мозъчни функции след инсулт. Този масаж също така прочиствал енергийните канали на главата. Ето какво съветвал той: с пре- гънати пръсти масажирайте главата от предната до задната граница на косата не по-малко от 20-30 пъти.
ПЪЛНОТО ВРЪЩАНЕ КЪМ НОРМАЛЕН ЖИВОТ Е ВЪЗМОЖНО
За пример можем да ви дадем великия учен и професор по химия Пастъор. Той е имал тежък мозъчен кръвоизлив, последван от паралич. Но след удара преживял още 30 години в изключително добро здраве. И е направил най-ценните си открития именно през този период от живота си. Да, той наистина е бил само на 40 години, когато му се е случила тази тежка болест. Но причината не е в това.
Уинстън Чърчил е прекарал инсулт в много по-напреднала възраст. След това отново станал премиер на Великобритания и останал на този си пост до 80-годишна възраст. Прекарал втори инсулт и живял още десет години, когато написал знаменитите си мемоари, за които получил Нобелова награда за литература.
Повечето болни след инсулт не успяват да се възстановят напълно, защото им липсва достатъчно мотивация за живот и обикновено изпадат в депресия.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!