Уринната инконтиненция или неспособността за задържане на урината е лечима при навременни мерки в 90% от случаите.
Инконтиненцията може да настъпи внезапно в резултат на болестно състояние като цистит или възпаление на простатата, уретрата или вулвовагинит, а може да се развие и с течение на времето. Двата най-разпространени вида са стресинконтиненция и императивна инконтиненция (свръхактивен пикочен мехур).
Стрес-инконтиненцията се изразява в неволно изпускане на малко урина при внезапен натиск върху пикочния мехур. Може да настъпи по време на кашляне, кихане, вдигане на тежък предмет или напрягане при физическо усилие. При жените причината са отслабени мускули на тазовото дъно, които поддържат пикочния мехур и уретрата. Това обикновено настъпва след бременност, раждане или вследствие недостиг на естроген след менопаузата. При мъжете инконтиненцията е резултат от травмиране на уретрата или пикочния мехур по време на операция на простатата.
Императивната инконтиненция, понякога наричана свръхактивен пикочен мехур, се изразява в силен позив за уриниране, моментално последван от изпускане на урина. Обикновено настъпва при инфекция на пикочните пътища, диабет, инсулт, деменция, болест на Паркинсон, множествена склероза и уголемяване на простатата.
Симптомите обикновено подсказват от кой вид е инконтиненцията. Лекарят може да проведе преглед и допълнителни изследвания за наличието на инфекция, други заболявания, протичащи с инконтиненция на урината и уродинаналично изследване за функционалното състояние на пикочния мехур.
Симптоми при инконтиненция:
- Неволно изпускане на урина.
- Непрекъснати позиви за уриниране дори когато пикочният мехур е празен.
- Внезапно изпускане на малко урина при кашляне.
Как да подпомогнем сами лечението на цистита?
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!