Освен на зъбите човек може да страда и от други проблеми на устната кухина. Вижте кои са те…
Кариес
Той е последица от лошото хранене или от лошата устна хигиена. Проблемът е, че това става „мълчаливо“ и болката възниква 3-4 години след началото на процеса, когато бариерата на емайла вече е премината. Сладките храни и напитки предизвикват появата и развитието на кариесите. Захарта предизвиква свръхкиселинност в устата, което пречи на стотиците бактерии, намиращи се в устната кухина, да извършват своята работа. Отначало се появява кафяво или бяло петънце по емайла. Когато се появи дупчица, има голяма вероятност да се наложи умъртвяването на зъба. В най-честите случаи се прави пломба на почистеното от кариеса място или се поставя коронка, ако щетите са по-големи.
Вече е създадена ваксина против образуването на кариеси, която е в стадий на изпробване.
Афти
Неприятни и сравнително често появяващи се, афтите се образуват по повърхността на устната лигавица. Те са бели и кръгли налепи, които предизвикват болка при гълтане или дъвчене. Афтите се появяват на всяка възраст и обикновено се дължат на храни с повишена киселинност, както и на ядки, на дисбаланс по отношение на захарите или на липса на витамини. По време на менструацията или през бременността, както и при емоционален стрес афтите могат да зачестят. Някои лекарства – аспирин, антиби^ отици – съшо предизвикват понякога появата им. Преодоляването им става лесно с жабуркане с подходящи води за уста.
Бруксизъм
Скърцането със зъби е нещо, което сам човек няма как да забележи. Единствената индикация е болката в челюстите сутрин на събуждане. Често информация за заболяването идва от партньора, който чува нощем звука от търкането на горната и долната челюст. Бруксизмът може да доведе до оголване на венците и разрушаване на зъбите. Разрешението е носенето на апарат през нощта, чрез който се избягва износването на зъбите. Причина за бруксизма често е повишеният стрес. Затова и лечението минава през практикуването на техники за релаксация, общуване с природата, избягване на възбуждащи храни и напитки.
Халитоза
Лошият дъх е често срещан проблем. Причиняват го лошата устна хигиена, консумацията на лук и чесън, както и на алкохол, приемът на някои лекарства, но и болестите на венците, черния дроб, бъбреците, диабетът. Редовното миене на зъбите с четка и паста, четкането на езика, използването на конец за междузъбните пространства и изборът на подходящи хранителни продукти могат да помогнат срещу неприятната миризма.
Гингивит
Гингивитът е възпаление на венците, което предизвиква кървене и може да доведе до оголване и загуба на зъбите. Срещат се хронични гингивитите често са причина за образуване на зъбна плака. Зъбният камък от своя страна поддържа възпалителния процес и кръгът се затваря. Консултацията със със зъболекар е задължителна и спешна, ако се появи болка, защото може да става дума за наличен абсцес. В останалите случаи гингивитът коварно си „трае“, но със сигурност продължава разрушителната си дейност. Пушачите и диабетиците са особено изложени на риск.
Опасен ли е живакът?
Амалгамата за пломбиране на зъбите обикновено съдържа течен живак и метален прах от сребро и калай. С течение на годините пломбите се износват и живакът се разтваря отчасти или напълно в организма. Последните проучвания сочат, че това не представлява риск за човешкото здраве, но живакът трябва да се контролира, особено 8 случаите на многобройни пломби. Те могат да бъдат подменени с нови, изработени от съвременни материали.
Всичко най-важно за зъбите. Хигиена, заболявания, красота
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!