Всичко най-важно за зъбите. Хигиена, заболявания, красота…

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Човешките зъби доста са се проме­нили от праистори­ческите времена до днес. Суровото месо отдавна не фигурира в менюто на съвре­менния човек и още по-добре, тъй като той не би могъл да се справи. Но освен че служат за хранене, зъбите са част от усмивката, а какво е животът без усмивки?!

Всичко най-важно за зъбите. Хигиена, заболявания, красота...Анатомия на зъба

Нашите зъби са покрити с емайл по външната страна, короната се състои от ден- тин, а корените, които не се виждат, от дентална пулпа, свързана с малки кръвоносни съдове и нерви.

Емайлът е много твърдо ве­щество, което обаче може да се счупи при удар или да се развали под въздействието на кариес.

Дентинът не е така соли­ден. Във видимата си част той е покрит с емайл, а във вътрешността на венците – с цимент.

Циментът има костен про­изход.

Пулпата представлява съе­динителна тъкан и съдържа малки кръвоносни съдове, както и нервни окончания.

Алвеоло-зъбното сухожилие свързва зъба с костта и придава известна „гъвкавост”, като в същото време помага на зъба да стои стабилно на мястото си.

Венецът е лигавица, покри­ваща костта около зъбите. Той съдържа многобройни кръвоносни съдове.

Видове зъби

Резците служат за захапване и откъсване на хапката. Кучешките се забиват в хап­ката и служат за нейното за­държане.

Предкътниците и кътници­те раздробяват механично храната.

Мъдреците са последните че­тири кътника, които изникват при завършеното физическо развитие на човека.

Хигиена и превенция

В детска възраст е важно да се приемат умерени дози флуор, който защитава и укрепва зъ­бите. Използването на четки за зъби с малка глава, чии­то косъмчета могат лесно да проникнат в междузъбното пространство, както и употре­бата на конец за почистване, значително подобряват хиги­ената на устната кухина. Посещението при зъболекаря най-малко веднъж годишно позволява редовен контрол и предприемане на навременни мерки срещу разрушаването на зъбите в следствие на кари­еси и други проблеми.

Ортодонтия – правилно подреждане на зъбите

Всичко най-важно за зъбите. Хигиена, заболявания, красота...Въпреки че все повече въз­растни се обръщат към ортодонтите за подреждане на зъбите им, най-подходящият момент за това е детството. Обикновено коригирането на зъбите започва към 11-12 години, но е по-добре първата консултация да се проведе на 7-8 години, защото лошото подреждане на зъбите може да повлияе лошо на дъвче­нето, както и на челюстните мускули. Нерядко се среща Неправилно едностранно износване на зъбите.

  • Металните брекети се фиксират на всеки зъб поотделно. Те позволяват да се коригира зъбното подреждане и на по-късна възраст. Съществуват в прозрачна форма, което ги прави почти невидими, а резултатите са също толкова добри, колкото от зъбната хирургия.
  • Ортодонтските ластици се поставят между два зъба с цел да бъде създадено раз­стояние за поставяне на ортодонтски пръстени.
  • Невидимите ортодонтски апарати са закрепени за вътрешните повърхности на зъбите.
  • Подвижни апарати са които пациентът сам може да поставя и сваля.
  • Фиксираните апарати се залепват или циментират върху зъбите и не могат да се свалят от пациента.

В ръцете на зъболекаря

Той е специалистът, който се грижи за здравето на зъбите с помощта на няколко основни метода:

Устната хирургия е пред­назначена за най-труд­ните случаи – вадене на зъб, например на мъдрец, който пречи на свобод­ното израстване на околните зъби, но освен това – коригиране на по­зицията на челюстите, например на обратната захапка, която деформи­ра формата на лицето.

Мостовете не са подвижни. Те се изработват от пор­целан, керамика, метални сплави, злато. Възможна е и комбинацията между метал и керамично покритие. Мостът се закрепва с един или два щифта, импланти­рани в челюстта. Възможно е също той да бъде долепен до два истински зъба, които в този случай трябва да \ бъдат покрити с корона.

Зъбните протези за възрастни хора са от изключително значение за здравето им, тъй като от правилното сдъвкване на храната зависи състоянието на храно­смилателната и отде­лителната система. Про­тезите могат да бъдат частични или цялостни. Те изискват известно време за приспособяване, а ако то се окаже пробле­матично, обикновено се налага корекция. Частич­ните протези са изкуст­вени зъби, поставени върху метално легенче, което се фиксира върху челюстта със специален цимент и се поддържа от здравите зъби нао­коло. Когато се налага да се постави само един изкуствен зъб, често се прибягва до подвижна протеза, която се опира директно върху двата съседни зъба.

Всичко най-важно за зъбите. Хигиена, заболявания, красота...Умъртвяването на зъба се налага, когато той е засегнат от дълбок кариес. Тогава се прис­тъпва към премахване на пулпата и на каналите, в които тя се намира, за да се избегне всякаква ин­фекция. Проблемът идва от това, че умъртвени­ят зъб става по-чуплив. Той се; покрива с коронка, която позволява нормал­ното дъвчене.

Имплантите са високо­качествени протези. Те не са подходящи за всеки пациент, не само поради високата си цена, но и защото трябва да са на­лице няколко задължител­ни условия, за да могат да бъдат поставени – венци в отлично здраве, здрава челюстна кост и обща добра форма, тъй като процедурата е дос­та изморителна и дълга. По отношение на им­плантите се използват две техники. Първата се състои във фиксиране на метална подложка във венеца, върху която в последствие се монтира имплантът. Вторият метод е по-широко раз­пространен – при него имплантирането става директно в изкуствен ко­рен в челюстната кост. Преди окончателното поставяне на импланта трябва да се изчака зарастването на кост­та. През това време на пациента се поставя временна протеза. Вто­рата техника създава комфорт, тъй като се губи предствата за това кои зъби са истински и кои – изкуствени, а и при дъвкане усещането е напълно естествено.

Коронката се поста­вят в горната част на зъба, след като той е излекуван и подготвен за допълването му с изкуствен материал. Тя позволява възстановява­нето на естествената форма на зъба в нормал­ния му размер и цвят. Поставянето на корон­ки е много използван метод, защото решава многобройни проблеми като предпазване на зъб, излекуван от кариес, съхраняване на счупен, сцепен или износен зъб и др. Сплавите със злато са най-издържливи, но се смятат за неестетични, затова подходящ вариант е покриването им с порцелан. Изцяло порцелановата коронка има най-естествен вид и затова е подходяща за предните зъби. Добре поставените коронки могат да издържат 20 години и дори повече. Разбира се, при добра хигиена.

Цветът на зъбите

По рождение всички ние имаме различен цвят на зъ­бите, който в някои случаи е по-жълтеникъв, в други – по-синкав и много рядко – искрящо бял. Нюансирането продължава през целия живот в зависимост oт хранителните навици и по-усилената кон­сумация на кафе, чай, черве­но вино и червени плодове, както и от тютюнопушенето. Натрупването на зъбен камък също се отразява на цвета на зъбите. Умъртвените зъби пък често стават сивкави или на­право черни.

Всичко най-важно за зъбите. Хигиена, заболявания, красота...Съществуват многобройни техники за избелване на зъ­бите. На първо време зъбо­лекарят извършва старателно почистване, което позволява премахването на повърхност­ното оцветяване. С подобен ефект са някои пасти за зъби с избелващи молекули. Ако Петната са по-упорити, се преминава към професионално­то избелване. .Необходим и са няколко посещения при зъбо­лекаря, преди да се стигне до желания резултат. Вещите и устната лигавица се покриват със специални предпазители и гел. Понякога се използва специфична светлина за усил­ване на избелващия ефект. Ако искате сами да си из­белите зъбите с химически продукти, които се продават в аптеките, първо се консул­тирайте с вашия зъболекар. Хората с чувствителни на топлина и студ зъби трябва да се въздържат от подобни процедури.

Поставянето на фасети е друг начин за постигане на естетична усмивка. Фасетите могат да бъдат композитни или порцеланови. Първона­чално зъболекарът изпилва леко външната, видима част на зъбите, върху която след това поставя фасетите в цвят, бли­зък до естествения, за да няма разлика между третираните зъби и останалите. Техният живот продължава най-много 10 години.

Добре е да се знае, че и из­белените зъби, както и тези, покрити с фасети, могат да се покрият с петна или да по­лучат нюанс. Всичко зависи от добрата хигиена. Добре е цветът да се поддържа с из­белваща раста за зъби.

Зъбната плака се формира от бактерии и различни захари. Тя е безцветна. На нея се дъл­жат кариесите и проблемите на венците. С течение на вре­мето плаката се превръща в зъбен камък, който вече може да промени цвета на зъбите. Отстраняването на зъбната плака се постига с редовно четкане на зъбите /2-3 пъти през деня и вечер/, с използ­ването на конец за зъби по местата, до които четката не достига, с избягването на сладки и лепкави храни през деня, прекалено много чай и кафе. Разбира се, основното средство за борба с плаката е почистването на зъбния ка­мък от зъболекаря.

Причинителите и враговете на лошия дъх

Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *