Лятото ни кани сред природата, но в някои гористи местности ни дебнат кърлежи, чиито ухапвания понякога водят до опасната Лаймска болест.
Известна още като борелиоза по името на бактерията, която я предизвиква, Лаймската болест се предава на човека от определен тип кърлежи – иксодидните. Ако инфекцията не бъде открита и третирана в началния стадий, бактерията навлиза в кръвта и се настанява в ставите и нервните тъкани. Появяват се болки в костите и невралгии, главоболие, трудности в съсредоточаването.
Когато болестта е открита навреме, тя се лекува много успешно. Първият стадий се характеризира е наличието на т.н. мигрираща еритема – червенина с диаметър 2-3 сантиметра, която се появява около ухапаното място. Трябва да се потърси веднага лекарско мнение. Ако диагнозата е потвърдена, се налага прием на антибиотици в продължение на 15 дни. На този етап лечението е 100-процентово ефикасно – червенината изчезва и разпространението на бактерията е спряно.
Понякога червенината се разсейва от само себе си, но това не означава, чене трябва да се вземат мерки, защото изчезването на еритемата е просто един етап от развитието на болестта.
Кръвният тест говори за образуването на антитела в организма, а не за наличието на опасната бактерия. Но през първите дни от инфектирането е възможно тези антитела още да не са се образували, така че негативният резултат от теста не може да бъде гаранция, че няма зараза. В по-късен стадий диагнозата трябва задължително да бъде потвърдена е кръвна проба. Тогава започва лечение с инжектиране на антибиотици и прием на обезболяващи лекарства. За съжаление терапията на този напреднал етап е по- малко ефикасна.
Да се предпазим!
- Когато се разхождате из горски местности, носете дълги панталони с прибрани крачоли.
- Известна защита дават спрейовете против комари, но те трябва да се избягват при бременните жени и бебетата.
- След разходката сред природата проверете добре кожата си, особено по гънките.
- Снабдете се с инструмент за вадене на кърлежи, какъвто може да намерите в някои аптеки (най-важното е главата да не остане вътре). Когато кърлежът е изваден в първите часове след убождането, рискът от заразяване с Лаймска болест е нулев.
- Дезинфектирайте раната и сложете успокояващ крем.
И в пясъците на плажовете дебнат кърлежи
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!