Храненето е без значение за възникването на диабет тип 1 (инсулинозависим), но е пряко свързано с рисковете от появата на диабет тип 2, който е и много по-често срещан. Тревожното е, че все по-често засегнатите от него са млади хора. Виновна е лошокачествената захар, която води до устойчивост към инсулина и наднормено тегло. Не става дума сладките храни да бъдат напълно зачеркнати от менюто ни, защото те носят гориво на организма. Идеалният сладък продукт трябва да има нисък гликемичен индекс и да съдържа фибри – това гарантира по-бавното преминаване на захарта в кръвта и по-хомогенно усвояване. Още по-добре е, ако съдържа и достатъчно хранителни вещества. В тази категория попадат храни като овес, киноа, пълнозърнесто брашно, пълнозърнести спагети (леко сварени), пълнозърнест ориз, бобови храни, картофи, сварени на пара с кожата, плодове и соеви продукти. А ако не можем без бучката захар в кафето, какво да правим? Заместваме го с естествен подсладител като стевията, например.
Наднорменото тегло е сериозен рисков фактор за диабет. Борбата с него не означава тотално премахване на мазнините от храната. Трябва да се запазят полезните – зехтин, орехово и рапично олио.
Рибата, пилешкото месо и обезмаслените млечни продукти имат своето място в храненето на пълния човек.
Зеленчуците са хипокалорични и засищат, а гликемичният им индекс е безупречен.
Важно ли е да се храним редовно?
Да. Колкото повече ред има в начина на хранене, толкова по-балансирано е производството на инсулин. Необходими са три основни хранения през деня и една следобедна закуска. Това ще спести похапването на вредни продукти в безразборни моменти.
- Подсладител на основата на стевия – 100% естествен продукт силно подслаждащ, 0 калории.
- Сироп от агаве – Приготвен от екстаркт от този вид кактус, този сироп подслажда повече от захарта, а освен това съдържа желязо, калций, калий и магнезий.
- Смлени бадеми – Богати на калций, фосфор, магнезий, желязо, витамин Е и ненаситени
- Плодови сокове без добавена захар
- Доматен сос – Натурален, без добавена захар.
- Пилешко филе – Източник на протеини.
- Пъпеш – Сочен и освежаващ, слаба концентрация на глюциди.
- Конфитюри от кайсии, ягоди и боровинки – Без добавена захар.
- Ръжени сухари – Богати на фибри и витамини, нисък гликемичен индекс.
- Зърнени закуски с богато съдържание на фибри – 30 г от тях доставят на организма 1/3 от необходимото дневно количество фибри.
- Кисело мляко натюр – Внася разнообразие в менюто.
- Газирани напитки без захар
- Пълнозърнести спагети – Източник на фибри.
- Кетчуп – Изберете олекотените му варианти. Овкусява храната, като ни спестява мазнините и захарите на богатите сосове.
- Краставица – Нисък гликемичен индекс,
- Тиквички– Също като краставицата.
- Гювеч от зеленчуци – Нисък гликемичен индекс. Предпочитайте консервите в стъклен буркан.
- Леща – Хранителна, с нисък гликемичен индекс.
- Кафяв ориз – Богат на фибри и растителни протеини.
- Пълнозърнест ръжен хляб – Богат на фибри.
Какво още трябва да знаем за диабета?
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!