- 90 на сто от болните с рак на белия дроб са пушачи, сочи статистиката
– Д-р Ангелова, Министерството на здравеопазването стартира вече кампания за отказване от тютюнопушенето с безплатни консултации. Вие ще участвате ли в нея?
– Аз не работя само кампанийно за отказване от тютюнопушенето, тъй като всяка сряда правя групово лечение на пушачи.
– Вие прилагате комбинирана терапия при отказване от тютюнопушенето. Какво представлява тя?
– В началото провеждам разговор с пушачите, защото те имат необходимост от това да усетят поддръжката, да усетят подкрепата от чисто психологическа гледна точка. След това правя тестване по фагерстрьом, за да установя степента на никотиновата зависимост и според получените резултатите определям какво лечение трябва да се приложи. Когато зависимостта е полека, може да се проведе монотерапия – или само с медикамент, или само с игли. Но когато зависимостта е умерена или силна, прилагам комбинираното лечение, което от опита ми досега показва, че резултатите са по-добри.
– В какво се изразява?
– Комбинираната терапия включва медикамент, плюс иглотерапия. Аз използвам освен иглотерапията и лазертерапия, за тези, които се страхуват от убождане. Точките се стимулират с лазерпунктура. Така се постига двоен ефект.
– Защо?
– Известно е, че когато се всмукне цигарения дим, в първите 10-20 секунди никотинът достига до мозъка. Свързва се с никотиновите рецептори и се стига до отделяне надопамин, т.нар. хормон на удоволствието и щастието, който прави пушачите щастливи, за кратко време, разбира се, защото той се изчерпва бързо и тогава ПУШАЧЪТ ПОСЯГА КЪМ НОВА ЦИГАРА И така постепенно се увлича в тази мрежа на зависимостта.
– Какво постигате с прилагането на медикамента?
– Аз използвам по принцип всички медикаменти, както и лепенки и дъвки, но най-вече – българските, които съдържат цитизин. Цитизинът има абсолютно еднакви свойства с никотина и може успешно да го замести. Препаратът се приема едва след като пушачът е избрал ден и час, в който няма да пуши. Това е много важно, тъй като залага в подсъзнанието самото действие по отказването. Има две групи пушачи. Едните, които са по-неразумни, започват да пушат цигара от цигара, след като са си избрали деня и часа за спирането им. А това е погрешно, тъй като се получава отравяне на организма. Втората група са по-разумните. Избирайки деня и часа, те постепенно намаляват броя на изпушените цигари, достигайки до нула. Така ги съветвам и аз. В деня, в който са решили вече да не пушат, събуждат се сутринта, изсмукват една таблетка, за да потиснат рецепторите и да убият желанието за първата цигара. На обяд задължително, след като обядват, пият втората таблетка, а вечерта – третата. Считам, че три таблетки на ден са абсолютно достатъчни. Но тези, които са закоравели пушачи, може да приемат през деня и още три допълнителни таблетки, но само при необходимост. Много важно е през този период от време да не забравят за шестте минути на непреодолимото желание за душене, които трябва да прескочат. Пуши ми се, но не хващай веднага цигарата, а свърши някаква друга дейност през тези шест минути и след това желанието за цигара намалява. Това е едно трикче, което е изключително важно. Когато разговарям с пациентите ми пушачи, им подавам такива спасителни бримчици, за които да се хванат. След това, 12 до 16 часа, ако са успели да не пушат, вече може да посетят кабинета ми, за да поставим игла.
– Как се провежда иглотерапията?
– Иглотерапията се провежда по два начина: микроиглотерапия и класическа, В първия случай се използват сребърни микрокабърчета Те се поставят в определени точки (най-вече в т.нар. „душевна точка“, която успокоява), фиксират се с микропорест лейкопласт и остават на ухото три седмици. Когато на човек му се допуши и стане нервен, вместо да посегне към цигарата, достатъчно е да масажира леко с въртеливи движения върху микрокабърчето, с което се отделя прословутият допамин.
– А вторият начин?
– Вторият начин – това са класическите игли. Те се поставят в три последователни дни. След приключване на сеансите можем да оставим и на едното ухо микроигличка за още 20 дни.
– Какво целите с прилагането на комбинираната терапия?
– Медикаментът, съдържащ цитизин, когато се поеме от пушача, се резорбира чрез кръвта, достига до мозъка, свързва се с никотиновите рецептори и пак се отделя допамин. От една страна, иглите спомагат за отделянето на този хормон, от друга – таблетките. По този начин пушачът изпитва удоволствие, без да пуши цигара. Ето това е смисълът на самото лечение. Наблюденията ми показват, че тези пушачи, които са със силно и умерено изразена зависимост, се повлияват най-добре от комбинираното лечение. Когато се приема медикамент или никотинови дъвки и лепенки и се пуши цигара, ефект не може да се постигне. Това трябва да стане ясно на всички пушачи, които са решили да се откажат от цигарите.
– Защо?
– Защото се увеличава нивото на никотина, в резултат на което СЕ ПОЛУЧАВА ОТРАВЯНЕ С ГАДЕНЕ, повръщане и сърцебиене. Пушачите казват в този случай, че не понасят медикамента или препарата, изхвърлят ги в коша и продължават да пушат. Затова моят съвет е да се избере ден и час, в който да се откажат цигарите и тогава да се използват съответните медикаменти. Всъщност по този начин може да се преодолее лесно кризата. Абсолютна илюзия е да си мислим, че можем да се откажем от цигарите, ако не сме взели решението да ги спрем, ако не сме го заложили в подсъзнанието си, а очакваме да се случи някаква магия.
– Какъв успех се постига при прилагането на този вид терапия?
– Средно, в края на комбинираното лечение, около 70 човека от 100 спират цигарите. Много пъти пациенти ми задават въпроса, дали е безопасно да пият медикамент, тъй като в листовките има посочени много странични ефекти. Всяко лекарство има странични ефекти – при един пациент да се е случило, задължително трябва да се впише в листовката. Но много важно е медикаментът да се приема, когато вече си спрял да пушиш. Медикаментът не е по-вреден от самите цигари. В цигарите се съдържат над 400 токсични вещества.
– Вие сте специалист по белодробни заболявания. Бихте ли коментирали противоречивата информация, която напоследък, се изнася относно пушенето като рисков фактор за развитие на рак на белия дроб?
– Не мога да се съглася с това нещо. Има, разбира се, и много други фактори, които водят до развитието на рак на белия дроб, но водещ сред тях е тютюнопушенето. Веднага мога да ви цитирам данните. Ретроспективно съм изваждала истории на заболявания в нашата болница и трябва да ви кажа, че 90 на сто от болните с рак на Делите дробове са пушачи. Аз мисля, че при тези страшни цифри и „боговете мълчат“! Още през 30-те – 40-те години на миналия век изследователи от Кьолн установяват статистическата зависимост между пушенето и рака на белия дроб. Погледнете колко отдавна са започнали да съобщават за такава връзка. През 1938 г. в списание „Наука“ излиза статия на Раймонд Перла, от университета „Джон Хопкинс“, в която се проследява животът на 6813 мъже. Перла прави извода, че само 45 наето от пушачите достигат до 60 годишна възраст. Отделно от това, още през 1928 г. е установена й вредата от пасивното пушене. Шон Хер – немски лекар, доказва, че РАЗВИТИЕТО НА РАК НА БЕЛИЯ ДРОБ ПРИ ЖЕНИТЕ е обусловено от вдишването на тютюнев дим от съпрузите им пушачи. Не може да се отрича това нещо и ние днес виждаме в нашите белодробни клиники колко висок е процентът на рак на белия дроб сред пушачите.
– Ако аз съм пушач вече 30 години, какъв е смисълът да откажа сега цигарите? Мога ли да избегна настъпилите промени в организма ми?
– Винаги има смисъл. И никога не е късно да се откажете от пушенето. Рисковете намаляват, разбира се, в различна продължителност. Първото нещо, което впечатлява, това е, че намалява въглеродният монооксид, няма го амоняка и химикалите, няма вече какво да дразни дихателната система, започва да намалява кашлицата и т.н. Трябва да минат обаче десет години, за да влезе бившият пушач в риска на непушачите, a по отношение на сърдечносъдовите и ракови заболявания – до 15 години. Но има и нещо друго. Белият дроб се развива до 25-та година и след това започва да старее, 4 губейки 10-20 мл от обема си на година. Пушачите обаче губят 90 до 100 мл на година. И затова при тях остаряването на белия дроб става много рано и развитието на ХОББ – също. Разбира се, всичко е много индивидуално, тъй като някои хора са по-чувствителни от други.Периодът, в който може да се развие заболяване, също е различен. По данни на СЗО при 20 години активно пушене започват вече тежките прояви и не е нужно човек да чака те да се проявят, за да се погрижи за здравето си. Никога не е късно да се • откажат цигарите!
– А за електронните цигари какво ви е мнението?
– Аз съм против електронните цигари, защото целта, която си поставям в лечението, е, от една страна, да повлияя на зависимостта към никотина и от друга – да унищожа условния ‘ рефлекс за пушене, тъй като пушенето е автоматизъм, то е свързано с повторение на едни и същи действия – да извадиш кутията, цигарата, след това запалката… Дори и насън да събудиш пушача, той ще извърши тези действия, защото в мозъка му има условен рефлекс. Затова не харесвам електронната цигара като средство за отказване от пушенето. Чрез нея също се извършва действието пушене и този ефект се съхранява.
Все още ли искате да пушите? СПРЕТЕ ЦИГАРИТЕ С КУДЗУ КОРЕН – най-доброто средство в света против тютюнопушене!
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!